گروهک تروریستی داعش با انتشار تصویر یکی از مهاجمان حمله به عزاداران تاسوعای حسینی در کابل، پایتخت افغانستان، مسوولیت این حمله را به عهده گرفت.

به گزارش مرورنیوز، یکی از پایگاه های وابسته به گروهک تروریستی داعش، با انتشار تصویری، مسوولیت حمله به شهروندان افغان در روز تاسوعای حسینی در زیارتگاه «سخی» را به عهده گرفت و افزود که شاخه موسوم به خراسان این گروهک، این حمله را انجام داده است.

این دومین حمله خونبار داعش به اهل تشیع افغانستان در پایتخت این کشور است.
گروه تروریستی داعش روز سوم مرداد با یک انفجار انتحاری تظاهرکنندگان موسوم به «جنبش روشنایی» افغانستان را در میدان شهدای کابل مورد حمله قرار داد که در این حمله 90 تن کشته و بیش از 300 تن دیگر زخمی شدند.
برخی از کارشناسان سیاسی بعد از انفجار انتحاری داعش در کابل نسبت به نفوذ و یارگیری عناصر این گروهک تروریستی در پایتخت افغانستان هشدار داده بودند.
حمله مهاجمان مسلح به عزاداران مسلح در زیارتگاه سخی کابل 60 تن از شهروندان افغان را شهید و زخمی کرد. 
سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفت که 14 نفر در این حمله کشته و 26 تن دیگر زخمی شدند، اما منابع افغان به نقل از مسوولان بیمارستانی گفته اند که این حمله تاکنون باعث شهادت 17 تن و زخمی شدن بیش از 40 تن دیگر انجامیده است.
وزارت کشور افغانستان ساعاتی پس از وقوع این رویداد، عامل حمله را یک نفر معرفی کرده بود، اما شاهدان عینی گفتند که 5 مهاجم مسلح به عزاداران در زیارتگاه سخی حمله کردند.
همزمان با روز عاشورای حسینی نیز انفجاری در میان جمعیت عزادار در بلخ افغانستان واقع در شمال این کشور روی داد که 15 نفر به شهادت رسیدند و بیش از 30 نفر زخمی شدند.
هنوز فرد یا گروهی مسوولیت حمله به سوگواران عاشورای حسینی در بلخ را به عهده نگرفته است.
گروه های تروریستی داعش و القاعده حدود دو ماه قبل شهروندان شیعه افغان را تهدید به حمله کرده بودند.
«محمد اشرف غنی»، رئیس جمهوری و «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت افغانستان، حمله به عزاداران حسینی را محکوم کرده و آن را یک جنایت بشری توصیف کردند.
«حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی افغانستان نیز گفته است که دولت متعهد است تا عاملان و آمران این حمله ها را به سزای اعمال خود برساند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز