«جان ساورز» رئیس پیشین سرویس اطلاعات خارجی انگلیس (ام.آی 6) هشدار داد که اظهارات بوریس جانسون وزیر خارجه این کشور در خصوص برپایی تجمع اعتراضی در مقابل سفارت روسیه در لندن می تواند امنیت سفارت انگلیس در روسیه را به خطر اندازد.

به گزارش مرورنیوز، «جان ساورز» در گفت و گو با شبکه رادیویی بی.بی.سی 4 گفت: «زمانی که خواستار برپایی تجمع اعتراضی در مقابل سفارت روسیه در لندن می شویم بایستی حساب امنیت سفارت مان را در مسکو بکنیم. »

وی با اشاره به حمله به سفارت انگلیس در تهران گفت: «من بعید می دانم که چنین اتفاقی در مسکو بیفتد اما بایستی نسبت به عواقب آنچه می گوییم باشیم.»
«جان ساورز» همچنین در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد دنیا وارد عصری می شود که به دلیل افزایش قوای نظامی روسیه نسبت به جنگ سرد خطرناک تر است. 
وی افزود که غرب بایستی درک کند که موازنه قدرت در جهان تغییر کرده و روسیه و چین نسبت به گذشته قدرتمندتر شده اند.
رییس سابق دستگاه اطلاعاتی انگلیس همچنین وخیم تر شدن بحران انسانی در سوریه را متاثر از تصمیم انگلیس برای عدم مشارکت در حمله علیه سوریه در سال 2013 دانست و گفت: ما میدان را خالی کردیم و روسیه وارد شد. 
وی افزود: این یک اشتباه بود چون رژیم بشار از سلاح شیمیایی علیه غیرنظامیان در حومه دمشق استفاده کرده بود.
«بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس روز سه شنبه گذشته در نشست اضطراری مجلس عوام در خصوص بررسی بحران انسانی در شهر حلب در سوریه خواستار برپایی تجمع اعتراضی در مقابل سفارت روسیه در لندن شده بود. 
وی گفته بود: من می خواهم که شاهد برپایی تجمع اعتراضی در مقابل سفارت روسیه [درلندن] باشم.
جانسون همچنین سکوت «ائتلاف ضد جنگ» را در مقابل آنچه جنایت های روسیه در حلب خواند را سئوال برانگیز خواند.
با این حال «کریس ناینهام» نایب رئیس ائتلاف ضد جنگ در واکنش به اظهارات جانسون گفته است: اگر ما در مقابل سفارت روسیه در لندن تجمع کنیم، به دلیل اینکه در انگلیس هستیم تفاوتی در رفتار پوتین صورت نمی دهد. ضمن آنکه این تظاهرات سبب تحریک روس ها خواهد شد. 
در همین حال سفارت روسیه در لندن در صفحه توئیتر خود بیان این مواضع از سوی وزیر خارجه انگلیس را حیرت آور خوانده است.
سفارت روسیه پرسیده که آیا تقاضای جانسون برای برپایی تظاهرات در برابر سفارت روسیه شکل جدیدی از دیپلماسی انگلیس است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز