تظاهرات سراسری دانشجویان و برخورد خشونت آمیز پلیس آفریقای جنوبی در محوطه دانشگاه های شهر «ژوهانسبورگ» برای روزهای متوالی تشدید و تداوم پیدا کرده است. دانشجویان خواستار انجام اصلاحات آموزشی از سوی دولت شده اند.

به گزارش خبرنگار مرورنیوز  به نقل از شبکه تلویزیونی ' 124 نیوز'، شاهدان محلی امروز (پنجشنبه) اعلام کردند که شمار زیادی از دانشجویان آفریقای جنوبی در اعتراض به سیاست های آموزشی دولت این کشور در رسیدگی به وضعیت دانشگاهیان، در خیابان های اطراف دانشگاه «ویتس» در ژوهانسبورگ و دیگر مراکز آموزشی این شهر، تظاهرات کردند.

بر اساس این گزارش، تظاهرات دانشجویان آفریقای جنوبی در حالی وارد هفته دوم خود شده است که به دنبال آن، پلیس این کشور با برخورد خشونت آمیز، دانشجویان را متفرق کرد.

شمار زیادی از دانشجویان دانشگاه «ویتس» در ژوهانسبورگ و دیگر دانشگاه های این کشور،در روزهای اخیر با پرتاب سنگ و اجسام سنگین به سوی نیروهای پلیس مستقر در محوطه درونی دانشگاه، به برخورد خشونت آمیز پلیس در چند روز گذشته اعتراض کردند.

نیروهای پلیس نیز با شلیک گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی تظاهرکنندگان را متفرق کردند.

حضور نیروهای ویژه پلیس در محوطه های درونی و بیرونی برخی دانشگاه های این کشور در حالی شدت پیدا کرده است که نمایندگان تشکل های دانشگاهی خواستار تعلیق افزایش شهریه های آموزشی و انجام اصلاحات آموزشی و فرهنگی شده اند.

این درحالی است که تشکل ها و نهادهای دانشگاهی آفریقای جنوبی تاکید کرده اند این تظاهرات در روزهای آینده با شدت بیشتری ادامه خواهد یافت.

براساس گزارش های منتشره، کاهش شهریه های سنگین دانشگاه ها و تامین خواسته های فرهنگی و سیاسی دانشجویان از اصلی ترین مطالبات دانشجویان عنوان شده است.

در همین خصوص، دانشگاه «ویتس» در ژوهانسبورگ روز دوشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: کلاس های درس و برنامه های آموزشی این دانشگاه دایر خواهد بود، اما برخی تشکل های دانشجویی مانع از برگزاری منظم کلاس های خود شدند.

تظاهرات مسالمت آمیز دانشجویان و برخورد خشونت آمیز پلیس آفریقای جنوبی درحالی افزایش یافته است که پیشتر کلاس های درس شمار زیادی از دانشگاه ها و مراکز آموزشی شهر «ژوهانسبورگ» به تعطیلی کشیده شده بود.

بر اساس این گزارش، پیشتر دو دانشگاه «ویتس» و «وندا» به همراه چند دانشگاه مهم دیگر این کشور بر ازسرگیری برنامه های دانشگاهی و برگزاری کلاس های درس تاکید کرده بودند.

این درحالی است که هزینه تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزشی در آفریقای جنوبی به حدی گران است که پرداخت آن برای بسیاری از دانشجویان سیاه پوست بسیار دشوار می باشد و همین امر موجب افزایش نگرانی ها درباره نابرابری های پایدار در صنعتی ترین کشور آفریقا شده که بیش از دو دهه قبل با حکومت نژادپرستانه سفید پوستان مبارزه کرد.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز