سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل متحد /یونسکو/ اعلام کرد: هیچ ارتباطی بین مسجد الاقصی و قدس با یهودیان وجود ندارد. این اظهار نظر یونسکو یک پیروزی بزرگ برای فلسطینیان به حساب می آید.

به گزارش خبرنگار مرورنیوز به نقل از خبرگزاری فلسطینی معا روز پنجشنبه گزارش داد، سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل متحد (یونسکو) که متشکل از 58 کشور است و مقر آن در فرانسه می باشد، قطعنامه ای را تصویب کرد که هرگونه رابطه تاریخی و دینی و یا فرهنگی یهودیان و قوم یهود را در شهر اشغالی قدس و مسجد الاقصی رد می کند.

24 کشور در این قطعنامه به نفع فلسطین رای دادند و در مقابل 6 کشور نیز با آن مخالفت کرده و 26 کشور نیز از رای دادن امتناع کردند. در همین حال نماینده دو کشور نیز در جلسه یونسکو حضور نداشتند.

کشورهای برزیل، چین، مصر، آفریقای جنوبی، بنگلادش، ویتنام، روسیه، ایران، لبنان، مالزی، مغرب، مکزیک، موزامبیک، نیکاراگوئه، نیجریه، عمان، پاکستان، قطر، جمهوری دومینیکن، سنگال و سودان به این قطعنامه رای مثبت دادند.

کشورهای آمریکا، انگلیس، لتونی، استونی، هلند و آلمان نیز به آن رای منفی داده اند.

بدین ترتیب این قطعنامه یونسکو می تواند در آینده به عنوان یک سند رسمی و قابل استناد از سوی فلسطینیان برای احقاق حقوق سرزمین خود مورد استفاده قرار گیرد.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز