روزنامه لاراسون روز پنجشنبه در خبری نوشت رهبران دولت و جناح مخالف دولت در اسپانیا روز گذشته در مراسم روز ملی این کشور اعلام کردند که برای روشن شدن آینده دولت باید در این زمان سکوت اختیار کنند.

به گزارش خبرنگار مرورنیوز، روزنامه لاراسون در ادامه نوشت: مراسم روز ملی اسپانیا (12 اکتبر) هر ساله با حضور گرداندگان و بازیگران صحنه سیاسی کشور در این رویداد به مسائلی همچون نوع ارتباط ، اظهارنظرهایشان و فاصله این سیاستمداران از یکدیگر به نوعی سنجی از وضعیت سیاسی در اسپانیا بدل می شود . 

سال گذشته نیز که اسپانیا در آستانه انتخابات سراسری بود، این وضعیت به دقت از سوی رسانه ها رصد و اخبار و روایت های از حضور برجسته تر «آلبرت ریورا» رهبر حزب شهروندان معمار گذر جدید اسپانیا را به شکلی تازه معرفی کردند. 

اما مراسم امسال روز ملی اسپانیا (روز گذشته) متفاوت تر از سال های قبل بود. نه دولت و نه اپوزیسیون حاضر نبوده اند و هیچ اظهار نظر مشخصی در خصوص وضعیت سیاسی کشور صورت نگرفت .

این در حالی است که تا دو هفته دیگر نشست کنگره نمایندگان اسپانیا برای به رای گذاشتن مجدد گزینه نخست وزیری راخوی برگزار و شواهد حکایت از احتمال توافق بین سوسیالیست ها و مردمی ها جهت تسهیل تشکیل دولت از طریق رای ممتنع حزب سوسیالیست اسپانیا می باشد. 

«سوسانا دیاس» رئیس سوسیالیست ایالت آندالوسیا و «ماریانو راخوی» نخست وزیر فعلی اسپانیا روز گذشته در پاسخ به سوالی در خصوص نشست کنگره و وضعیت رای احزاب به گزینه نخست وزیری راخوی، صراحتا اعلام کردند الان صحبتی در این زمینه ندارند. 

البته کمیته فدرال حزب سوسیالیست اسپانیا هم احتمالا در تاریخ 23 اکتبر برگزار می شود و سوسیالیست ها قصد دارند رای شان به گزینه نخست وزیری راخوی را در نشست مذکور تصمیم گیری نمایند. 

حزب حاکم مردمی هم نمی خواهد در این فاصله خللی در این روند ایجاد نماید و منتظر است پس از اعلام موضع سوسیالیست ها، تصمیمات مربوطه را اتخاذ نماید و مهره هایش را به حرکت در آورد.

راهبرد حزب مردمی تا زمان اعلام رسمی موضع سوسیالیست ها همچنان 'سکوت' خواهد بود. در حالیکه در مراسم روز ملی سال گذشته کاندیداهای احراز پست نخست وزیری اسپانیا در تلاش بودند که با هم برخوردی نداشته باشند و مرتبا از همدیگر فاصله می گرفته اند، روز گذشته ماریانو راخوی به «خاویر فرناندز» رئیس کمیسیون موقت رهبری حزب سوسیالیست نزدیک شده تا با وی سلام و احوالپرسی نماید. 

راخوی اذعان کرده است اصل ارتباط گرفتن با فرناندز از ارتباط با دبیر کل قبلی حزب سوسیالیست (پدرو سانچز) راحت تر است. 

رئیس کمیته موقت رهبری حزب سوسیالیست سکوت خود در مراسم روز ملی را تا حد مصاحبه نکردن با خبرنگاران پیش برد و حتی بدون تایید تاریخ قطعی کمیته فدرال سوسیالیست ها مراسم را ترک کرد.

علیرغم اینکه رهبران منطقه ای حزب سوسیالیست هیچ صحبتی مبنی بر تایید رای ممتنع این حزب به گزینه نخست وزیری راخوی نکرده اند، اما اصل احتیاط سبب شده که آنها در عین حال هیچ صحبتی از احتمال برگزاری انتخابات سوم سراسری هم به میان نیاورند. 

گفته می شود راخوی دور از چشم رسانه ها در مراسم روز ملی، نشستی غیر رسمی و بسیار کوتاه با رئیس کمیسیون موقتی رهبری حزب سوسیالیست و همچنین رئیس ایالت آندالوسیا برگزار کرده و شاهدان از مثبت بودن فضای جلسه مذکور سخن گفته اند. 

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز