سرویس بین الملل - نام رژیم صهیونیستی در میان فهرست دارندگان سلاح هسته ای در جهان دیده می شود.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل مرور نیوز به نقل از پایگاه خبری «نیشن» تایلند، بر اساس اطلاعاتی که توسط فدراسیون دانشمندان آمریکا منتشر شده است، 9 کشور در جهان در مجموع 14 هزار و 900 سلاح هسته ای در اختیار دارند که 93 درصد از این تعداد در آمریکا و روسیه قرار دارند.

نیشن در ادامه گزارشی درباره شمار سلاح های هسته ای در جهان افزود: آمریکا، روسیه، انگلستان، فرانسه، چین، کره شمالی، هند، پاکستان و اسرائیل دارای سلاح های هسته ای هستند. آمریکا و روسیه نسبت به دوران جنگ سرد مهمات هسته ای خود را بشدت کاهش داده اند با اینحال هر یک از آنها هنوز هم هزاران سلاح هسته ای را حفظ کرده اند.

آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلستان قدرت های هسته ای عضو برنامه منع گسترش سلاح های هسته ای هستند. اسرائیل بشکل رسمی برنامه اتمی خود را تایید نمی کند، اما باور غالب این است که انبار مهمات اسرائیل حدود 80 سلاح اتمی را شامل می شود.

در عین حال برآوردهای دیگر ناشی از آن است که شمار سلاح های هسته ای موجود در جهان می تواند حتی بیشتر هم باشد.

بر اساس گزارش موسسه بین المللی پژوهش صلح استکهلم، اگر تمام کلاهک های هسته ای شمارش شوند، این 9 کشور در مجموع مالک حدود 15 هزار و 395 کلاهک اتمی هستند. این تعداد در سال 2015، 15 هزار و 850 عدد بود.

آمریکا اولین کشور جهان بود که در سال 1945 نخستین بمب هسته ای جهان را تولید کرد و بعد از آن روسیه با فاصله زمانی اندک، در سال 1949 بمب هسته ای ساخت. کره شمالی آخرین کشور جهان است که در سال 2006 بمب هسته ای تولید کرد. پنج کشور اروپایی به عنوان بخشی از طرح مشارکت هسته ای ناتو میزبان سلاح های هسته ای آمریکا در خاک خود می باشند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز