سرویس بین الملل - در آستانه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، بار دیگر مسائل همچون رانت خواری و سوء استفاده مالی نامزدهای انتخاباتی ابعاد گسترده ای یافته است.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل مرور نیوز به نقل از رسانه های فرانسوی، نظرسنجی جدید موسسه افکار سنجی «ایفاپ»  نشان می دهد که نزدیک به 71 درصد رای دهندگان فرانسوی در پی رسوایی اخیر «فرانسوا فیون» نامزد حزب جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری این کشور، خواستار کناره گیری وی از رقابت ها هستند.

نظرسنجی: 71 درصد فرانسوی ها خواستار کناره گیری فیون از رقابت های انتخاباتی هستند

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز گزارش داد که شمار مخالفان فیون طی دو هفته قریب به شش درصد در این نظرسنجی افزایش یافته است.

فیون متهم به ایجاد مشاغل ساختگی برای همسر و فرزندانش در پارلمان فرانسه است و محبوبیت وی در هفته های گذشته پیوسته روندی کاهشی را پیموده است.

موسسه افکارسنجی «اُدُگزا» چندی پیش آرای نامزد جمهوریخواهان در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری را تنها 19 درصد تخمین زده بود و وی بدین ترتیب احتمالا از راهیابی به دور دوم انتخابات باز می ماند.

همین نظرسنجی نشان می داد که چنانچه «آلن ژوپه» که در جریان رقابت های درون حزبی مغلوب فیون شده بود، به رقابت ها بازگردد، می تواند حتی پیروز دور نخست انتخابات باشد و در رتبه بالاتری نسبت به «امانوئل ماکرون» نامزد مستقل انتخابات و «مارین لوپن» نامزد حزب راست افراطی «جبهه ملی» قرار بگیرد.

به همین جهت فشارها برای کناره گیری فیون در واپسین هفته های مانده به انتخابات به شدت افزایش یافته است. 

دور نخست و پایانی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که هر پنج سال یکبار برگزار می شود، به ترتیب برای 23 آوریل و هفت مه (سوم و هفدهم اردیبهشت 1396) برنامه ریزی شده است.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز