طرحی که پنتاگون هفته پیش برای عملیات آزادسازی الرقه به کاخ سفید ارائه داد، شامل افزایش سقف نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه و همچنین تسلیح نیروهای کُرد است.

به گزارش مرور نیوز، منابع رسمی به خبرگزاری «واشنگتن پست» گفته اند که اجرای طرح پنتاگون برای عملیات آزادسازی الرقه مستلزم حضور گسترده تر نیروهای آمریکایی از جمله نیروهای عملیات ویژه، بالگردهای تهاجمی، توپخانه و همچنین تسلیح نیروهای کُرد و عرب خواهد بود.

گفتنی است گزینه مورد نظر پنتاگون که از سوی کاخ سفید در دست بررسی است در عین حال مستلزم رفع برخی قید و بندهای اعمال شده در دوران «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا است.

پنتاگون در طرح خود، خواستار برداشتن سقف نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه شده است که در حال حاضر شمار آنها به 500 نفر می رسد و گفته می شود که مسئولیت آنها ارائه مشاوره و آموزش به نیروهای کُرد سوری است.

البته در طرح پیشنهادی پنتاگون، نیروهای آمریکایی باز هم از حضور در عملیات های رزمی منع می شوند حال آنکه همکاری شان با خط مقدم افزایش یافته و واشنگتن را درگیر تصمیم گیری های نظامی بیشتری می کند.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری تازه کار آمریکا که با شعار تشدید مبارزه با تروریسم پا به میدان رقابت گذاشت، دوشنبه گذشته بعد از اتمام فرصت 30 روزه ای که برای تهیه آن به پنتاگون داده بود، طرح مورد نظر را دریافت کرد.

با این حال، عملیات الرقه آنگونه که انتظار می رفت ساده نخواهد بود چرا که ناقض پیش شرط ترکیه برای همکاری با واشنگتن است. گفتنی است که دولت آنکارا نیروهای کُرد سوریه را به همکاری با پ ک ک متهم می کند و مایل به حضور آنها در عملیات آزادسازی الرقه نیست.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز