یورش نیروهای نظامی بنگلادش به مسلمانان روهینگیا بار دیگر منجر به کشته شدن ۲۶ تن شد.

به گزارش گروه بین‌الملل مرورنیوز به نقل از پرس‌تی‌وی، در چهارمین روز حملۀ نیروهای دولتی به مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین، دست‌کم 26 مسلمان کشته‌شدند. پس از آنکه اوایل این هفته 9 نیروی پلیس میانمار نزدیک مرزهای بنگلادش کشته شدند، دولت میانمار ضمن افزایش تدابیر امنیتی در ایالت راخین، مسلمانان روهینگیا را مسوول این حملات عنوان کرده‌است.

متیو اسمیت از سازمان غیرانتفاعی حامی حقوق بشر «فورتیفای رایتس» در گفتگو با رادیو بین‌المللی فرانسه گفت: «در آنجا وضعیت به شدت جدی است. آنچه به نظر می‌آید این است که دولت در حال سرکوب بسیار وحشیانه است و ما مشغول جمع‌آوری مدارک در این زمینه هستیم.»

اسمیت گفت: «اساساً ارتش میانمار در حال ورود به روستاهاست و همۀ مردها و پسرها مظنون به همکاری با این گروه کوچک مسلح (افرادی که نیروهای پلیس میانمار را کشتند) هستند و (نیروهای ارتش) موارد متعددی از نقض حقوق بشر مرتکب می‌شوند.»

بنا به گزارش سازمان ملل، مسلمانان روهینگیا یکی از ستم‌دیده‌ترین گروه‌ها در جهان هستند. میانمار از دادن حق شهروندی کامل به این مسلمانان که بیش از 1.3  میلیون نفر از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، خودداری می‌کند.

در سال‌های اخیر، شمار زیادی از مسلمانان روهینگیا به دلیل حملات بودائیان افراطی به ویژه در ایالت راخین کشته و یا آواره شده‌اند.

در پی خشونت علیه مسلمانان روهینگیا، پناهجویان بی‌شماری از میانمار به کشورهای همسایه از جمله تایلند، مالزی و اندونزی هجوم برده‌اند.

در سال 2012 خشونت مرگبار گروه‌های افراطی علیه مسلمانان روهینگیا به اوج رسید و در نتیجۀ این خشونت‌ها، چندین روستا به طور کامل در آتش سوخت و موجب شد تا ده‌ها هزار مسلمان روهینگیا در اردوگاه‌های موقت ساکن شوند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز