سرویس بین الملل- رئیس جمهور ترکیه بار دیگر بر طبل مخالفت با مواضع مقامات عراقی مبنی بر اینکه آنکارا حق دخالت در امور داخلی کشورشان را ندارد، می کوبد.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل مرور نیوز به نقل از السومریه نیوز، رجب طیب اردغان دیروز در اظهارات تهدید آمیز گفت: اگر ائتلاف بین المللی با حضور کشورش در عملیات آزادسازی موصل مخالفت کند، نقشه های جایگزین توسط آنکارا اجرا خواهد شد.
وی تاکید کرد که کشورش مصمم است در عملیات علیه داعش برای آزادی شهر موصل شرکت کند ولی اگر ائتلاف بین المللی با آن مخالفت کند نقشه های جایگزین اجرا خواهد شد.

رئیس جمهور ترکیه بدون توضیح درباره نقشه های جایگزین که برخی منابع از آن به عنوان طرح ب و ج یاد کرده اند، تاکید کرد که در روزهای آینده علاقه مندی کشورش برای حضور در عملیات آزادی موصل را به همپیمان های بین المللی ابلاغ خواهد کرد.

به دنبال اصرار مقام های ترکیه بر ادامه اشغالگری در عراق، تنش میان دو کشور در هفته های گذشته شدت گرفته است.

پارلمان ترکیه اوایل مهرماه امسال ادامه حضور نظامی ترکیه در سوریه و عراق را به مدت یک سال دیگر تصویب کرد.

پارلمان عراق هم با تصویب طرحی اقدام پارلمان ترکیه در تمدید حضور نظامی این کشور در عراق و سوریه به مدت یک سال را محکوم کرد.

در همین حال حیدر العبادی نخست وزیر عراق دوشنبه گذشته ضمن هشدار دربارۀ طرح مقام های آنکارا برای مشغول کردن ارتش ترکیه در خارج از مرزهای این کشور، تأکید کرد که اجازه نخواهد داد نیروهای ترکیه در عملیات آزادسازی موصل شرکت کنند.

العبادی گفت: نگران طرحی از سوی ترکیه هستم که هدفش محقق کردن برخی اهداف داخلی و مشغول کردن ارتش در خارج از مرزهاست.

پس از هشدار نخست وزیر عراق، رجب طیب اردوغان ضمن تاکید بر ادامه اشغال خاک عراق، خطاب به العبادی گفت که ما هر کاری بخواهیم انجام می دهیم و تو بهتر است که حد و حدود خود را بشناسی، تو در حد من نیستی.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز