یک روزنامه انگلیسی اعلام کرد خانواده سلطنتی انگلیس برای شرکت در مراسم صدسالگی پیمان «بالفور» رسما دعوت شده و این دعوت را پذیرفته است.

به گزارش مرور نیوز، روزنامه «تایمز» انگلیس اعلام کرد خانواده پادشاهی این کشور برای اولین بار دعوتی رسمی برای سفر به اسرائیل را پذیرفته است ؛ از سال 1948 هیچ مقام انگلیسی به صورت رسمی به اسرائیل نرفته است

بنا به این گزارش، طی سفری که «بوریس جانسون» وزیرخارجه انگلیس به اسرائیل داشته، «رووین ریولین» رئیس این رژیم دعوتی را به وی داده که در آن رسما از خانواده پادشاهی انگلیس برای حضور در مراسم صد سالگی پیمان «بالفور» دعوت شده و این دعوت پذیرفته شده است.

پس از امضای پیمان «سایکس پیکو» در سال 1916 میلادی و تقسیم کشورهای عربی منطقه، دولت بریطانیا کوشید تا میزان نفوذ خود در منطقه را گسترش دهد و به نوعی ادعای حاکمیت مطلق در منطقه کرد. انگلیسی ‏ها در همین چارچوب تصمیم گرفتند تا یهودیان را که در سرتاسر اروپا و جهان پراکنده بودند گردهم آورند وبرای آنان یک کشور و یا به عبارت دیگر یک میهن بیایند.

پس از 3 سال مذاکره میان دولت بریطانیا و یهودیان این کشور و نیز سازمان جهانی صهیونیست، سرانجام «آرتور جمیز بالفور» وزیر خارجه وقت انگلیس نامه شوم خود را موسوم به « اعلامیه بالفور» به «لرد روچیلد» رئیس فدراسیون صهیونیست انگلستان مبنی بر موافقت با تاسیس دولت یهودی در فلسطین نوشت و اولین گام عملی را جهت استقرار دولت صهیونیستی در خاک فلسطین برداشت.

به موجب این اعلامیه که در تاریخ تشکیل نخستین دولت یهودی جهان اهمیت ویژه ای دارد، وزیر خارجه انگلستان موافقت خود را با تأسیس میهنی برای یهودیان فلسطین اعلام کرد. به دنبال ارسال این نامه به «لرد روچیلد» در تاریخ دوم نوامبر سال 1917 مهاجرت یهودیان به فلسطین تحت برنامه منظمی آغاز شد و در فاصله بین جنگ جهانی اول و دوم تعداد یهودیان ساکن در فلسطین از 70.000نفر به 450.000 نفر افزایش یافت و سرانجام در سال 1948.م به تشکیل دولت اسرائیل انجامید .

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز