سرویس بین الملل- هزاران کودک طی دو سال گذشته از کشورهای بحران زده سوریه و عراق راهی اروپا شده و بسیاری از آنان در آلمان بسر می برند روزهای سختی را تا صدور مجوز اقامت برای والدین خود، سپری می کنند.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل مرور نیوز، این کودکان که همانند والدین خود منتظر صدور مجوز اقامت در کشورهای میزبان و از جمله آلمان هستند، فشار روانی بسیاری را متحمل می شوند که این امر می تواند زندگی آینده آنان را خدشه دار کند.
شبکه رادیویی دویچه وله با انتشار گزارشی در این باره نوشت: دولت آلمان اعلام کرده است که از مجموع ۳۰۰ هزار پناهجویی که زیر سن قانونی قرار دارند، سن بیش از ۱۰۰ هزار نفرشان زیر پنج سال است. حزب سبزهای آلمان از دولت این کشور به خاطر رفتار نادرست با کودکان پناهجو انتقاد می‌کند.
گروه رسانه‌ای «فونکه مدین گروپه» که مرکزش در شهر «اسن » قرار دارد، هفته گذشته اعلام کرد که بیشتر پناهجویان حاضر در آلمان که زیر سن قانونی هستند، در ایالت «نورد راین وستفالن» زندگی می‌کنند.
این گروه رسانه‌ای، آماری را منتشر کرده که دولت آلمان در پاسخ به پرسش فراکسیون حزب سبزهای آلمان در مجلس فدرال این کشور در این باره اعلام کرده است.
برمبنای آمار ارائه شده، در ایالت «نورد راین وستفالن » که پرجمعیت‌ترین ایالت آلمان است، حدود ۷۶ هزار پناهجو زندگی می‌کنند که سن‌شان زیر ۱۸ سال است. پس از آن، ایالت‌های «بادن وورتمبرگ»، بایرن و نیدرزاکسن هستند که به ترتیب ۳۸ هزار، ۳۵هزار و چهارصد و ۳۳ هزار پناهجوی زیر سن قانونی در آنها زندگی می‌کنند.

در آمارهای ارائه شده از طرف دولت آلمان همچنین آمده است که از مجموع ۳۰۰ هزار پناهجوی زیر ۱۸ سال که در آلمان زندگی می‌کنند، سن حدود ۴۶ هزار نفرشان زیر دوسال است و ۵۰۰/ ۵۵ نفر نیز سن شان بین سه تا پنج سال است. البته در این آمار کودکانی که به تنهایی سفر کرده و خود را به آلمان رسانده اند، به حساب نیامده‌اند.
در آمارهای مربوطه، در مرحله نخست، کودکان سوری و سپس عراقی و افغانستانی به چشم می‌خورند.حزب سبزهای آلمان به دولت آلمان به خاطر رفتار نادرست با کودکان پناهجو انتقاد کرده است. «فرانسیسکا برانتنر» ، سخنگوی امور خانواده حزب سبزهای آلمان در این باره گفت: این کودکان به هنگام مصاحبه والدین آنها در اداره فدرال امور مهاجرت و پناهندگی حضور دارند و حضور آنان در جلسه‌ای که به تشریح دلایل پناهندگی افراد اختصاص دارد، سبب می‌شود که شرایط دردناک فرار را یک‌بار دیگر بشنوند و از نظر روحی آسیب ببینند.

وی همچنین به این نکته اشاره کرد که حضور کودکان در بسیاری موردها موجب می‌شود  که والدین، بسیاری از نکات رنج‌آور فرار را برای رعایت احوال فرزندان خود در این جلسات بر زبان نیاورند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز