سرویس بین الملل- مقامات آگاه کردستان عراق از تاسیس یک پایگاه جدید نظامی توسط ترکیه در استان دهوک خبر دادند.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل مرورنیوز به نقل از اخبار العراق، ارتش ترکیه یک پایگاه جدید نظامی در منطقه العمادیه استان دهوک عراق ایجاد کرده است.

محمد کیانی مسوول نهاد رهبری جبهه دموکراتیک مردمی منطقه کردستان عراق با اعلام این خبر افزود با ایجاد این پایگاه در استان دهوک، ترکیه مجموعا 18 پایگاه نظامی در عراق ایجاد کرده است.

وی تاکید کرد که دولت خود مختار کردستان عراق اختیار اجازه ورود نیروهای نظامی بیگانه به اراضی خود را ندارد و مسوولیت واکنش به این تجاوزات بر عهده دولت مرکزی عراق است.

کیانی اظهار داشت، منطقه کردستان مدعی است که توافقنامه 50 ساله ای با ترکیه به امضا رسانده که دولت عراق و نمایندگان پارلمان باید درباره این مساله تحقیق کنند و از مقامات منطقه کردستان و طرف ترکی بخواهند که این توافق متوقف شود، زیرا بر اساس قانون اساسی عراق هیچ اقلیمی حق امضای توافقنامه با هیچ کشوری را ندارد و توافق های بین المللی از اختیارات دولت مرکزی است و پارلمان عراق نیز باید آن را تصویب کند.

دبیر کل عصائب اهل الحق نیز با محکوم کردن حضور نظامیان ترکیه در شمال عراق تاکید کرد که این حضور منحصر به پایگاه بعشیقه نیست و ترکیه در مناطق مختلفی از شمال عراق پایگاه نظامی ایجاد کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز