دادستان‌های کره جنوبی قصد دارند حکم بازداشت رئیس جمهور برکنار شده این کشور را از مقام‌های قضایی بگیرند.

به گزارش مرور نیوز به نقل از رویترز، در حالی که دادگاه قانون اساسی کره جنوبی، پارک گئون هائه رئیس جمهور را به اتهام مشارکت در پرونده فساد سیاسی و مالی برکنار کرده، دادستان ها به دنبال گرفتن حکم بازداشت وی هستند تا در جریان انجام تحقیقات قضایی به مدت 20 روز در بازداشت باشد.

دفتر دادستان های کره جنوبی با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که دلیلی وجود دارد که این شک و گمان باشد که پارک قصد از بین بردن اسناد و مدارک را دارد.

این بیانیه افزود: پرونده بسیار بزرگ و جدی است چرا که مظنون اصلی در پرونده سوء استفاده از قدرت را با استفاده از جایگاه خود به عنوان رئیس جمهور، انجام داده است.

رئیس جمهور برکنار شده کره جنوبی که فعلا آزاد است، هفته گذشته به مدت 14 ساعت تحت بازجویی قرار گرفته است.

اگر دادگاه کره جنوبی حکم بازداشت پارک را صادر کند، وی سومین رئیس جمهوری خواهد بود که در حال انجام تحقیقات قضایی تحت بازداشت قرار خواهد گرفت.

در صورتی که اتهام دریافت رشوه توسط پارک از مدیران ارشد شرکت های بزرگ کره جنوبی تایید و اثبات شود، وی به 10 سال حبس محکوم خواهد شد.

پارک نخستین رئیس جمهور منتخب کره جنوبی است که مجبور به کناره گیری از قدرت می شود.

چوی سن‌سیل، از دوستان نزدیک پارک گون‌هه، متهم شده است که با استفاده از موقعیت خود در دفتر خانم پارک، در انتصاب مشاوران رئیس جمهوری اعمال نفوذ و همچنین به نفع یک موسسه غیرانتفاعی مرتبط با خود سوء‌استفاده مالی کرده است.

پارک متهم شده است که با این دوست دیرینه‌اش در این کارها تبانی کرده است. آنها هر دو این اتهام‌ها را رد کرده‌اند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز