وزیر مشاور در امور رسانه و سخنگوی رسمی دولت اردن اعلام کرد که پادشاه این کشور پس از اجلاس سران عرب برای بررسی چالش‌های پیشروی امت عربی به واشنگتن می‌رود.

به گزارش مرور نیوز، «محمد المؤمنی» در کنفرانس خبری که به مناسبت برگزاری اجلاس سران عرب در اردن برگزار شد، گفت که عبدالله دوم چند روز پس از برگزاری اجلاس سران عرب به منظور بررسی مهم‌ترین چالش‌های پیشروی امت عربی از جمله قضیه فلسطین و قدس به واشنگتن خواهد رفت.

وی تصریح کرد که رژیم صهیونیستی به عنوان یک رژیم اشغالگر باید مسئولیت‌پذیر بوده و تمامی حقوق فلسطینیان را به آنها بازگرداند.

خبرگزاری عمون اردن به نقل از المومنی گزارش داد که پیام ما به تمام جهانیان این است که امت عربی خواهان صلح و ثبات است و امیدوار هستیم که شاهد تعهد و پایبندی اسرائیل به فعال‌سازی روند صلح باشیم.

وی با اشاره به اینکه قضیه فلسطین در اجلاس سران عرب بررسی خواهد شد، تأکید کرد که فقدان راه‌حل عادلانه و دائمی علت اصلی و مستقیم بسیاری از منازعات در خاورمیانه است.

سخنگوی دولت اردن همچنین درباره پرونده سوریه نیز گفت که پیام ما به همه طرف‌های سوری این است که به روند سیاسی پایبند باشند و عقیده ما این است که راه‌حل درگیری و منازعات در سوریه باید از طریق روند سیاسی باشد.

المومنی همچنین بازگشایی گذرگاه طریبیل واقع در مرز اردن و عراق را به مصلحت مشترک دو کشور دانست و گفت که ما خواهان بازگشایی این گذرگاه هستیم.

وی درباره درخواست دیده‌بان حقوق بشر برای بازداشت عمر البشیر رئیس‌جمهور سودان نیز گفت که اردن عضو موسس اتحادیه عرب است و سودان نیز عضو این اتحادیه است بنابراین بر اساس منشور اتحادیه عرب حضور سودان در این اجلاس بلامانع است.

وی در خصوص تحولات یمن نیز تأکید کرد که اجلاس سران عرب از مشروعیت یمن و مرجعیت اساسی از جمله طرح ابتکاری کشورهای حوزه خلیج‌فارس و شورای امنیت برای حل بحران یمن حمایت می‌کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز