سرویس بین الملل- با توجه به اینکه نیروهای مسلح عراق اینک خود را برای آزاد سازی شهر راهبردی موصل آماده می کنند شیطنت های رئیس جمهور ترکیه در ادامه تحقق رویای نئوعثمانیسم روند گسترده تری به خود گرفته است.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل مرور نیوز، رجب طیب اردغان که تیرماه گذشته شاهد کودتای نظامی نافرجام در کشورش بود و تنها چند ثانیه با سرنگونی فاصله نداشت مشکلات داخلی کشورش را به فراموشی سپرده و در سودای تحقق رویاهای نئوعثمانیسم است و در امور داخلی عراق دخالت مستقیم می کند.
وی شنبه شب گذشته با تاکید بر اینکه ترکیه قصد خروج از پایگاه بعشیقه را ندارد، گفت: آیا ما می توانیم مردم موصل را به حال خود رها کنیم.
رئیس جمهور ترکیه با تاکید بر اینکه ترکیه قصد خروج از پایگاه بعشیقه را ندارد، گفت: آیا ما می توانیم مردم موصل را به حال خود رها کنیم؟ 

اردوغان افزود: نیروهای ائتلاف می گویند ترکیه برای مشارکت در مبارزه با داعش باید از دولت مرکزی عراق اجازه بگیرد اما باید بگویم که هنگامی که ما پایگاه بعشیقه را تاسیس کردیم دولت مرکزی عراق به ما مراجعه کرد و به ما گفت که دایر کردن پایگاهی توسط ترکیه در بعشیقه اقدام بجایی خواهد بود.
سخنان مداخله جویانه رئیس جمهور ترکیه در حالی بیان می شود که مقامات عراق از جمله حیدر العبادی نخست وزیر این کشور بار دیگر شب گذشته به دولت ترکیه در خصوص دخالت در امور داخلی کشورش هشدار داد و اظهارات مقامات آنکارا را به شدت محکوم کرد.
نهادهای بین المللی و منطقه ای از جمله سازمان ملل و سازمان همکاری های اسلامی که بر حسب اتفاق ریاست دوره ای آنرا ترکیه بر عهده دارد باید در جلوگیری از این اقدامات مداخله جویانه نئوعثمانیسم تلاش کنند تا مانع تشدید بحران در منطقه شوند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز