نخست وزیر استرالیا در واکنش به گزارش کمیته حقیقت یاب حادثه سقوط هواپیمای ام.اچ17، گفت: قاتلانی که این حادثه را رقم زدند، محاکمه می شوند.

به گزارش مرور نیوز، مالکوم ترنبول، نخست وزیر استرالیا روز پنجشنبه قسم خورد قاتلانی که با شلیک یک موشک روسی در سال 2014 باعث سقوط هواپیمای بوئینگ خطوط هوایی مالزی بر فراز آسمان اوکراین شدند، به پای محاکمه کشیده خواهند شد.

نتایج بررسی دو ساله کمیته مشترک حقیقت یاب حادثه سقوط پرواز ام.اچ17 به سرپرستی هلند که روز چهارشنبه منتشر شد، نشان می دهد این هواپیما توسط موشک شلیک شده از یک سامانه روسی که از روسیه به منطقه تحت کنترل شورشیان مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین آورده شده بود، ساقط شده است.
در جریان این حادثه که سال 2014 بر فراز آسمان شرق اوکراین رخ داد، تمامی 283 سرنشین و 15 خدمه هواپیمای بوئینگ 777 خطوط هوایی مالزی شامل 38 استرالیایی جان خود را از دست دادند.
به نوشته تارنمای 'گاردین استرالیا'، نخست وزیر استرالیا که با خبرنگاران گفت وگو می کرد، با اعلام اینکه کانبرا به فشارها به روسیه در خصوص این تراژدی ادامه خواهد داد، گفت: مهاجمان، مجرمان و قاتلانی که این کار را انجام دادند باید به دست عدالت سپرده شوند.
وی تصریح کرد که در هفته های اخیر در خصوص این موضوع با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه مذاکره کرده است.
بارنبی جویس، معاون نخست وزیر استرالیا نیز در گفت و گو با رادیو ای.بی.سی گفت یافته های کمیته مشترک باید از سوی روسیه پاسخ داده شود.
روسیه همواره این ادعا را که موشک روسی 'بوک' توسط شورشیان تحت حمایت مسکو شلیک شده است، رد می کند و تاکید دارد این هواپیمای مسافربری توسط ارتش اوکراین سرنگون شده است.
انتشار گزارش کمیته مشترک حقیقت یاب واکنش سریع دولت روسیه و تکذیب آن را به همراه داشته است.
جولی بیشاپ،' وزیر خارجه استرالیا نیز با صدور بیانیه ای عنوان کرد پیشرفت های مهمی در تحقیقات صورت گرفته است و استرالیا با دقت گزینه های موجود را مورد بررسی قرار می دهد.
وی از جامعه جهانی خواست در این خصوص با نهادهای مرتبط همکاری داشته باشند و تاکید کرد: اگرچه نمی توانیم درد خانواده هایی که عزیزان خود را در این حادثه از دست داده اند کاهش دهیم، اما می توانیم تمام تلاش خود را به کار بگیریم تا عدالت در این خصوص اجرا شود.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز