«لی هسین لونگ» نخست وزیر سنگاپور که به توکیو سفر کرده است، از ژاپن خواست در امور منطقه ای بویژه دریاهای شرقی و جنوبی چین ورود کرده و از نفوذش در این منطقه بیشتر استفاده کند.

به گزارش مرور نیوز، این مطلب را وی در حالی امروز پنجشنبه اعلام کرد که پیشتر چین به سنگاپور هشدار داده است خود را از مسائل و منازعات منطقه ای بخصوص مسائل دریای شرقی و جنوبی کنار بکشد.

نخست وزیر سنگاپور گفت که کشورهای منطقه باید به آرای دیوان لاهه و حقوق بین المللی احترام گذاشته و به دنبال حل و فصل مسائل باشند.
این در شرایطی است که چین رای دیوان لاهه درباره منازعات دریای جنوبی را که در آن از فیلیپین جانبداری شده رد کرده و گفته است: این دیوان صلاحیت ورود به این موضوع را نداشته و ندارد.
البته نخست وزیر سنگاپور تاکید کرد که به دلیل تحولات منطقه ای و تغییر شرایط ژئوپلتیک، هر چه کشورها بیشتر از یکدیگر رویگردان باشند مشکلاتشان بیشتر خواهد شد و باید بر تحکیم روابط متمرکز شوند.
اظهارات وی مبنی بر اینکه ژاپن باید از نفوذ بالاتری در مسایل منطقه ای برخوردار شود مسلما باعث ناخرسندی پکن خواهد شد که به توکیو هشدار داده است در منازعات دریای جنوبی مداخله نکند.
نخست وزیر سنگاپور در همایش «آینده آسیا در توکیو» همچنین از ژاپن، آمریکا و چین به عنوان سه اقتصاد بزرگ جهان یاد کرد که در این منطقه دچار منازعات جدی شده اند.
وی چین را یک بازیگر مهم خواند که شریک بزرگ ژاپن از لحاظ اقتصادی و شریک بزرگ تقریبا همه کشورهای «آ.سه.آن» است اما گفت که خیزش چین ایجاب می کند که کشورها راهبردهای دقیق تری در برخورد با این موضوع اتخاذ کنند.
نخست وزیر سنگاپور که تلاش می کرد تا اندازه ای از تیره تر شدن روابط کشورش با چین نیز جلوگیری کند، خاطرنشان کرد که این کشور در بخش های مختلف اقتصادی از جمله طرح جاده ابریشم و بانک توسعه زیر ساختی آسیا همکاری خوبی با چین خواهد داشت.
وی از چین و ژاپن خواست که اختلافات خود در دریای شرقی و بر سر جزایر دیائویو را نیز با گفت و گو و همکاری حل و فصل کنند و افزود که شکننده شدن صلح در منطقه همه کشورها را متضرر خواهد کرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز