سرویس بین الملل- سفیر اخراج شده عربستان سعودی از بغداد، به سمت وزیر امور خلیج فارس منصوب شد.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل مرورنیوز ثامر السبهان که به دلیل اظهارات مکرر مداخله جویانه خود از بغداد اخراج شده بود در اقدامی هدفمند به سمت وزیر وزارت خانه ای نوتاسیس منصوب شد.

السبهان که در زمان عهده داری منصب سفارت در عراق به دلیل اظهارات مداخله جویانه خود مورد خشم و انتقاد حامعه عراق واقع شده بود سه روز قبل از این کشور اخراج شد.

عربستان نیز در واکنش به این اقدام عراق روابط دیپلماتیک خود با این کشور را تا سطح کارادار تنزل داد و عبدالعزیز الشمری، وابسته نظامی سفارت عربستان در آلمان را به عنوان کاردار به عراق فرستاد.

اما تنها پس از سه روز از اخراج ثامر السبهان، وی به سمت وزیر وزارتخانه ای تازه تاسیس با عنوان وزارت امور خلیج فارس منصوب شد.

سبهان که در دی ماه سال گذشته بعد از 25 سال قطع روابط بغداد و ریاض فعالیت خود را در عراق آغاز کرد، بارها با اظهارنظرها و مواضع خود، خشم و اعتراض مردم و سیاستمداران عراقی را برانگیخته بود. وی مدعی شده بود نیروهای داوطلب مردمی عراق در میان مردم این کشور از محبوبیت برخوردار نیستند.

سفیر سابق عربستان در بغداد ایران را به تفرقه‌افکنی در جهان عرب متهم کرده و نوشته بود ایران می‎خواهد آشوب ایجاد کند و با به راه‌انداختن جنگ شیعه و سنی، اعراب را نابود کند. ایران هیچ اعتقادی به عرب‎های شیعه ندارد؛ عرب‌های شیعه هم اعتقادی به ایران ندارند.

این اظهارات در شرایطی صورت می گیرد که عربستان با حمله نظامی به یمن مردم این کشور را قتل عام می کند و با حمایت از تروریست های حاضر در سوریه و عراق باعث دگرگونی و از بین رفتن امنیت و ثبات در این دو کشور شده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز