هشام الدین حسین، وزیر دفاع مالزی، روز دوشنبه پس از آغاز نبرد برای آزادسازی استان نینوا و شهر موصل از دست داعش توسط نیروهای نظامی عراق، خواستار آمادگی و اقدامات مبتکرانه کشورهای جنوب شرق آسیا برای حفاظت از منطقه مقابل تروریست ها شد.

به گزارش مرورنیوز، وزیر دفاع مالزی در جمع خبرنگاران گفت: جنوب شرق آسیا نیاز به اقدامات مبتکرانه برای حفاظت از منطقه پس از عملیات نیروهای عراقی به دژ موصل به عنوان یک مرکز داعش دارد.
در عملیات برای آزادسازی موصل از دست داعش، نیروهای امنیتی شامل ارتش، الحشدالشعبی، پیشمرگه، پلیس اتحادیه و نیز نیروهای عشایری و محلی و یگان هایی مانند نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم عراق حضور دارند.
وزیر دفاع مالزی که در مجلس این کشور حضور یافته بود، گفت: انتظار می رود با این حمله اعضای داعش شروع به فرار ازعراق و سوریه کنند.
وی گفت: در هر صورت آنها (تروریست های داعش) به کشور مبداء - یا فرانسه یا کشورهای دیگر – باز می گردند و یا پناهگاه های امن پیدا می کنند.
به نوشته تارنمای شبکه خبر آسیا، 'هشام الدین حسین' گفت: ما باید اقدامات پیشگیرانه را با توجه به رویداد بزرگ انجام دهیم.
بیش از هزار نفر از کشورهای جنوب شرق آسیا از جمله اندونزی و مالزی طی سال های اخیر به گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه پیوسته اند و تاکنون ده ها نفر از آنها در اقدام های انتحاری و یا عملیات ارتش های سوریه و عراق به هلاکت رسیده اند.
مقام های بلندپتیه کشورهای جنوب شرق آسیا از جمله اندونزی، مالزی، فیلیپین، سنگاپور و تایلند از بازگشت تروریست ها به منطقه و انجام عملیات تروریستی هراس دارند. در واقع، وجود گروه های افراطی در جنوب فیلیپین، چالش های نژادی با تایلند در جنوب این کشور و حضور دستکم 500 تروریست اندونزیایی در عراق و سوریه، این منطقه را آبستن حوادث تروریستی کرده است.
هدف نهایی حامیان گروه های تروریستی در جنوب شرق آسیا تشکیل خلافت به اصطلاح اسلامی 'نوسانترا' متشکل از مالزی، اندونزی، سنگاپور، جنوب تایلند و جنوب فیلیپین عنوان شده است.
تحلیلگران بر این باورند با پایان عمر گروه های تروریستی در عراق و سوریه، جنوب شرق آسیا می تواند محلی برای خودنمایی گروه های تروریستی باشد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز