استان کالینینگراد روسیه خارج از سرزمین اصلی کنار دریای بالتیک، بلاروس، لیتوانی و لهستان، افزون بر شهرت جهانی به علت زادگاه امانوئل کانت فیلسوف بزرگ آلمانی، خط مقدم مسکو در مقابل تهدیدهای نظامی ناتو و آمریکا به شمار می رود.

به گزارش مرورنیوز، پس از اعلام استقلال جمهوری های سه گانه بالتیکی لتونی، لیتوانی و استونی با فروپاشی سال 1991 شوروی، کالینینگراد که ارتباط آن با سرزمین اصلی از دریای بالتیک انجام می شود از سوی روسیه متعلق به این کشور اعلام شد.
این استان تا پیش از جنگ دوم جهانی با نام کوئینسبرگ بخشی از پروس شرقی متعلق به آلمان بود که امانوئل کانت اندیشه ورز بزرگ جهان سال 1724 در این منطقه چشم به جهان گشود و از این رو شهرتی جهانی دارد.
استان وقت کوئینسبرگ سال 1945 در جریان جنگ دوم جهانی از سوی نیروهای مسلح شوروی تصرف شد و سال1946 نیز کالینینگراد نام گرفت و به شهروندان آن نیز شش سال فرصت داده شد، این منطقه را ترک کنند، ولی شماری اندک در مناطق دیگر شوروی سکونت یافتند.
اکنون کالینینگراد با بیش از 15 هزار کیلومتر مربع مساحت افزون بر برخورداری از شهرت به عنوان زادگاه کانت به دلیل موضوع استقرار سامانه های موشکی اسکندر در چارچوب پاسخ روسیه به تهدیدهای نظامی غرب نیز معروف شده است.
این استان در شرایط تهدیدهای روزافزون ناشی از حضور موشکی، پیاده نظام و پایگاههای ناتو و آمریکا نزدیک و حتی هم مرز روسیه اکنون به راهبردی ترین منطقه این کشور برای مقابله و دفاع از خود تبدیل شده است.
موقعیت ویژه این استان به عنوان سکوی هدف گیری بسیاری از بخش های سرزمینی اروپا که میزبان نیروهای ناتو و آمریکا هستند، اصلی ترین پیام روسیه به غرب به شمار می رود.
ناتو و آمریکا اکنون در منطقه بالتیک مجاور استان کالینیگراد شامل کشورهای استونی، لیتوانی و لتونی نیرو دارند و همچنین واشنگتن سامانه های موشکی موسوم به سپر هوایی خود را در لهستان و رومانی مستقر کرده است که روسیه آن را تهدید کننده می داند.
از سوی دیگر، اوکراین نزدیک کالینینگراد و همچنین جمهوری چک نیز همپیمان آمریکا هستند و مجموعه این کشورها حلقه نظامی غربی ضدروسی را تشکیل داده اند که در صورت افزایش تقابل نظامی می توانند به عنوان جای پای انجام عملیات علیه روسیه مورد استفاده قرار گیرند.
از این رو، روسیه برای مقابله با این تهدیدها افزون بر بهبود توان دفاعی و جنگی خود در بخش های موشکی دوربرد، بمب افکن های قاره پیما، نیروهای هوافضا و دریایی از مزیت کالینینگراد نیز بهره گرفته و اعلام کرده است که استقرار سامانه های موشکی اسکندر در این استان یک روال عادی در انجام برنامه دفاعی و تمرین های جنگی است.
موشک اسکندر هر چند در رده جنگ افزارهای کوتاه برد دسته بندی می شود، اما از مجموعه تسلیحات منهدم کننده با قدرت بالا است که می تواند برای برتری در نبرد احتمالی مقابل غرب به روسیه کمک زیادی بکند.
موشک بالستیکی-تاکتیکی اسکندر با گزینه هایی از انواع کلاهک ها دارای توان انفجاری بالا حتی سنگرکوب افزون بر شلیک علیه اهداف متحرک زمینی، تجمع نیروها و ادوات جنگی، برای از بین بردن سامانه های دفاع موشکی نیز قابل کاربرد است.
دو موشک مستقر در هر سکو از امکان هدف گیری و شلیک های جداگانه و مدیریت اصلاح مسیر در زمان پرواز از حداقل برد 50 تا حداکثر 400 کیلومتر برخوردارند.
موشک های اسکندربرای غرب بسیار نگران کننده است، زیرا فقط در 16 دقیقه قابل شلیک می شود و همچنین با توان سرعت 6 ماخ و فریبکاری بسیار زیاد از جمله پرتاب اجسام گمراه کننده رادارهای دشمن هنگام نزدیک شدن به هدف می توانند به عنوان جانشین بمباران دقیق با اختلاف فقط حدود هفت متر نسبت به نقطه تعیین شده استفاده شوند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز