مقام‌های آمریکا و چین در حال مذاکره درخصوص اتخاذ اقدامات شدیدتر از جانب شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه آزمایش‌های موشکی کره‌شمالی هستند.

 

به گزارش مرور نیوز به نقل از رویترز، دیپلمات‌ها، سه‌شنبه اعلام کردند مقام‌های آمریکا و چین در حال رایزنی و مذاکره در خصوص اتخاذ اقدامات شدیدتر از جانب شورای امنیت علیه آزمایش‌های موشکی کره‌شمالی هستند.

هنوز مشخص نیست که چین به چه میزان با اعمال تحریم‌های تازه علیه کره‌شمالی موافقت خواهد کرد. شورای امنیت طی سال‌های اخیر به دنبال آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی تحریم هایی علیه این کشور وضع کرده است.

از زمان روی کار آمدن دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، کره‌شمالی ۹ موشک بالیسیتک را آزمایش کرد که برخی از این آزمایش‌ها ناموفق بودند.

یک سخنگوی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل گفته است: «مجموعه اقداماتی که کره‌شمالی از زمان آخرین آزمایش هسته‌ای خود انجام داده ، ما را ملزم می کند که طیفی از تدابیر لازم برای اعمال فشاربرای این کشور را بررسی کنیم.»

این سخنگو افزود، همانطور که «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا روز جمعه گفت، رویکرد این که همه چیز عادی و معمولی است اصلا مد نظر نیست. ما و همکارانمان در شورای امنیت سازمان ملل در حال بررسی گزینه‌ها برای پاسخ به این اقدامات تحریک‌آمیز (کره شمالی) هستیم.

دولت ترامپ به شدت مقامات چین را برای مهار همسایه خود تحت فشار گذاشته و هشدار داده است در صورتی که کره شمالی برنامه هسته‌ای و موشکی خود را توسعه دهد، برای مقابله با چنین رویکردی همه گزینه‌ها بر روی میز قرار دارد.

این در حالی است چین معتقد است، تهدید نظامی به حل بحران کمکی نکرده و به تشدید تنش در شبه‌جزیره کره منجر خواهد شد.

آمریکا برای مقابله با تهدید کره شمالی، سامانه دفاع موشکی تاد (تحاد)که قادر به هدف قرار دادن موشک‌های بالیستیک با برد کوتاه و متوسط است را در کره جنوبی مستقر کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز