جانشین ولیعهد عربستان سعودی روز سه‌شنبه مدعی شد همه درها و چشم اندازهای مذاکره با ایران از بین رفته است. او ایران را به داشتن ایدئولوژی افراط‌گرایانه با هدف سلطه بر جهان اسلام متهم کرد.

 

به گزارش مرور نیوز، «نیویورک تایمز» آمریکا نوشت: محمد بن سلمان ۳۱ ساله معاون ولیعهد پادشاه عربستان و وزیر دفاع این کشور مدعی شده عربستان سعودی با تلاش‌های ایران برای اعمال نفوذ در منطقه مبارزه می‌کند.

محمد بن سلمان همچنین مدعی شده که ما هدف اصلی ایران هستیم. 

او ایران را به تلاش برای سلطه بر اماکن مقدس اسلامی در جهان متهم کرده و گفته ما صبر نمی‌کنیم تا آنها وارد عربستان شوند. درعوض سعی می‌کنیم جبهه‌ها به جای اینجا در ایران باشند.

به ادعای این روزنامه آمریکایی دو کشور در دو جبهه مخالف در درگیری‌های یمن و سوریه نقش دارند و هر دو برای اعمال قدرت سیاسی و نفوذ مذهبی در سراسر خاورمیانه با هم رقابت می‌کنند. عربستان سعودی که توسط آل سعود اداره می‌شود، یکی از متحدان اصلی آمریکا در منطقه است و ایران را به داشتن ایدئولوژی انقلابی برای بی‌ثبات ساختن جهان عرب متهم می‌کند. سران سعودی از انتقادهای دولت ترامپ به ایران استقبال می‌کنند.

ایران از سوی دیگر می‌گوید فرقه دینی وهابیت در عربستان یک اقلیت دینی خطرناک است که منجر به تروریسم می‌شود. مقامات ایران هنوز به این اظهارنظر محمد بن سلمان پاسخی نداده‌اند.

معاون ولیعهد عربستان در ادعایی موهون مدعی شده که گفت‌وگو با ایران غیرممکن بوده چرا که آنها معتقدند [حضرت] مهدی، امام غایب و از نوادگان حضرت محمد است و به زودی بازخواهد گشت و جهان را از نابودی نجات خواهد داد. موضع آنها انتظار برای بازگشت [حضرت] مهدی است و آنها نیاز به زمینه‌سازی برای ظهور او دارند. آنها باید برای این هدف جهان اسلام را تسخیر کنند. چطور انتظار دارید ما در این شرایط به درک مشترک با ایران برسیم؟

این روزنامه در ادامه مدعی شد: محمد بن سلمان ایده‌های مثبتی درباره جنگ یمن (که عربستان در ائتلاف کشورهای عربی در این درگیری قرار دارد و از این موضع در دو سال گذشته بارها نظامیان شیعه تحت حمایت ایران را در صنعا مورد هدف بمباران قرار داده ) مطرح کرده است.

محمد بن سلمان گفته نیروهای عربستانی می‌توانند بر شورشیان ظرف چند روز مسلط شوند اما این کار به کشته شدن هزاران نیروی سعودی و بسیاری از غیرنظامیان خواهد انجامید. به همین دلیل ائتلاف منتظر است که شورشیان خودشان عقب‌نشینی کنند.

این گزارش همچنین به هشدار سازمان‌های کمک‌های بشردوستانه بابت تشدید بحران‌های بشری و تهدید زنان در یمن به عنوان فقیرترین کشور عربی اشاره کرده و نوشت: این اقدامات ضدبشری توسط ائتلاف به رهبری عربستان سعودی تشدید شده و این ائتلاف حملات هوایی خود را در سواحل کلیدی یمن انجام داده است.

محمد بن سلمان گفت که «عربستان عجله‌ای (برای حل مساله یمن) ندارد. زمان به نفع ماست.»

محمد بن سلمان در خلال مصاحبه‌اش با یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای سعودی این ادعاها را مطرح کرده است. این دومین مصاحبه تلویزیونی او بعد از به پادشاهی رسیدن پدرش ملک سلمان بوده است.

ملک سلمان قدرت و نفود قابل توجهی به پسرش اعطا کرده و وزارت دفاع و همچنین شرکت نفتی دولتی و تدوین سند چشم انداز ۲۰۳۰ را برای کاهش وابستگی عربستان به نفت و افزایش کیفیت زندگی شهروندان این کشور به او سپرده است.

در بیشتر قسمت‌های این مصاحبه هدف اصلی، مخاطبان داخلی در داخل خاک عربستان بوده‌اند. او همه تلاش خود را کرد که سعودی‌ها را از تلاش‌های دولت برای مبارزه با فساد و بهبود وضع اقتصادی که با توجه به کاهش قیمت نفت روز به روز بدتر شده است، مطمئن کند.

حضور بیش از حد او در انظار عمومی این گمانه‌زنی‌ را در خصوص اینکه او قصد جانشینی پدرش را دارد بیشتر کرده است . این درحالی است که او در واقع معاون ولیعهد عربستان (محمد بن نایف ولیعهد کنونی این کشور)است.

او در ابتدای مصاحبه خود هیچ اشاره‌ای به ولیعهد کشور نکرده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز