وزارت خارجه عراق اعلام کرد که هیات اعزامی آنکارا خواسته های بغداد را تامین نکرد و ترکیه حاضر به خارج کردن نیروهای خود از پایگاه بعشیقه در شمال موصل نشد.

به گزارش مرورنیوز به نوشته پایگاه خبری عراقی المعلومه، 'احمد جمال' سخنگوی وزارت خارجه عراق امروز (سه شنبه) در بیانیه ای افزود: هیات اعزامی ترکیه که روز گذشته (دوشنبه) وارد بغداد شد، دیدگاه هایی را در خصوص مشارکت نیروهای ترک حاضر در پایگاه بعشیقه در عملیات آزادسازی موصل مطرح کرد، اما این دیدگاه ها در سطحی نبود که نظرات عراق را تامین و در آن به سیادت عراق بر خاک خود احترام گذاشته شود. 
این وزارت خانه اعلام کرد: عراق به نیروهای خود برای آزاد سازی موصل اطمینان دارد و هرگز به نیروهای بیگانه اجازه نخواهد داد در خاک این کشور حضور داشته باشند.
ترکیه روز دوشنبه یک هیات به بغداد اعزام کرد تا مساله استقرار نیروهای ترکیه در شمال عراق را با دولت این کشور به بحث و رایزنی بگذارد.
این درحالی است که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز دوشنبه بار دیگر تاکید کرد که آنکارا در عملیات موصل ایفای نقش خواهد کرد.
اردوغان خاطرنشان کرد: ترکیه در عملیات آزادسازی موصل از دست تروریست های داعش ایفای نقش خواهد کرد، زیرا آنکارا نمی تواند تصور کند که در حاشیه قرار بگیرد.
حیدر العبادی نخست وزیر عراق ساعات نخست روز دوشنبه خبر آغاز عملیات آزادسازی موصل را اعلام کرد.
موصل بزرگترین شهر تحت اشغال گروه تروریستی داعش است و آزادی آن ضربه مهلکی به این گروه تروریستی وارد خواهد کرد.
ترکیه که با حضور نظامیانش در پایگاه نظامی بعشیقه در شمال عراق جنگ لفظی تندی را با مقام های عراقی به راه انداخته است، پیشتر نیز اعلام کرده بود که نظامیان ترک در عملیات موصل شرکت دارند.
حضور نیروهای ترکیه در خاک عراق و سعی این کشور برای مشارکت در عملیات آزادسازی موصل مورد اعتراض شدید مقامات و شخصیت های سیاسی، نظامی، دینی و مردم این کشور است.
'هلگورد حکمت' مسئول روابط عمومی وزرات پیشمرگه اقلیم کردستان عراق نیز به رسانه ها گفت: هیچ نیروی خارجی و داخلی بدون هماهنگی حق تحرک ندارد و در صورت تحرک بسان دشمن با آنها برخورد خواهد شد و هدف قرار خواهند گرفت.
صدها نفر از مردم عراق امروز در اعتراض به حضور نیروهای ترکیه در خاک این کشور در مقابل سفارت ترکیه در بغداد تظاهرات برگزار کردند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز