سرویس بین الملل- مقامات ترکیه که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان امور بین الملل اسیر وعده های مالی عربستان شده است، همچنان به بحران آفرینی در عراق دامن می زند.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل مرور نیوز به نقل از رسانه های ترکیه، نعمان کورتولموش معاون نخست وزیر این کشور ادعای اردوغان و یلدریم را تکرار کرد و مدعی شد: حضور نیروهای ترک در پایگاه نظامی بعشیقه در شمال عراق قانونی است و این نیروها تا هر زمان که لازم باشد در عراق خواهند ماند.

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که دولتمردان عراقی ضمن اشغالگر خواندن نیروهای ترکیه خواستار خروج آن ها از خاک عراق شده اند. پارلمان ترکیه چند روز قبل عملیات نظامی نظامیان این کشور در عراق و سوریه را برای یک ماه تمدید کرد.

آنکارا می گوید هدف از حضور نظامی اش در خاک عراق و سوریه نگرانی درباره حمله های تروریستی در مناطق مرزی اش است. مبارزه با داعش و کردهای سوریه مقصود اصلی عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه عنوان شده است.

بغداد و آنکارا طی روزهای اخیر درگیری جنگ لفظی بر سر حضور نظامیان ترک در خاک عراق بودند. رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه پس از اصرار و تاکید های مقام ها و نهادهای عراقی مبنی بر خروج نظامیان ترک از بعشیقه، در اظهاراتی تند خطاب به حیدرالعبادی نخست وزیر عراق گفت که از بغداد در این زمینه دستور نمی گیرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز