فضای امنیتی در دانشگاه های شهر «ژوهانسبورگ» آفریقای جنوبی در حالی افزایش یافته که ناظران منطقه ای از تشدید تظاهرات سراسری دانشجویان و برخورد سخت پلیس آفریقای جنوبی خبر می دهند.

به گزارش مرورنیوز به نقل از شبکه تلویزیونی 'ای ان سی ای آفریکا'، تشدید تظاهرات سراسری دانشجویان آفریقای جنوبی در روزهای اخیر در بلوار «آکسفورد» منطقه 
«پارک تاون» ژوهانسبورگ و برخورد خشن پلیس آفریقای جنوبی با تظاهرات کنندگان منجر به بسته شدن خیابان های این منطقه و اخلال در تردد خودروها، شد.
بر اساس این گزارش، «مسبو دلامینی» نماینده دانشجویان مخالف و از روسای پیشین شورای صنفی دانشجویان آفریقای جنوبی در بازداشت پلیس به سر می برد.
وی از فعالان سیاسی و دانشجویی آفریقای جنوبی در سال های اخیر است که در بسیاری از تحولات اجتماعی و سیاسی این کشور نقشی کلیدی داشته است.
چندی پیش نیروهای پلیس آفریقای جنوبی با حمله به منزل این فعال دانشجویی، وی را دستگیر و روانه زندان کردند.
بر اساس اعلام کارشناسان سیاسی، افزایش فضای امنیتی در دانشگاه های آفریقای جنوبی و تداوم بی توجهی دولت این کشور به مطالبات فرهنگی و آموزشی دانشجویان، این کشور را با یک بحران بزرگ اجتماعی مواجه خواهد ساخت.
بر اساس این گزارش، دستگیری این فعال دانشجویی، موجب خواهد شد تا تظاهرات دانشجویی در دیگر دانشگاه ها و مراکز آموزشی آفریقای جنوبی، تشدید شود.
افزایش خشم دانشجویان دانشگاه ها و مراکز آموزشی آٰفریقای جنوبی در حالی است که دولت این کشور روز یکشنبه با صدور بیانیه ای بر ضرورت توقف تظاهرات سراسری و خشونت های شهری از سوی دانشجویان این کشور تاکید کرد.
در بیانیه دولت آفریقای جنوبی تاکید شده که حملات دانشجویان به اماکن عمومی و افزایش خشونت های شهری، اقدامی مجرمانه و خلاف قانون اساسی است.
این بیاینه بر عزم نهادهای دولتی برای مقابله جدی با قانون شکنان و برقراری امنیت در همه مناطق شهری، تاکید کرده است.
پلیس آفریقای جنوبی نیز اعلام کرد که در جریان حمله های شبانه از جمله سنگ پرانی های معترضان و حمله با بمب های آتش زا، پلیس این کشور 9 نفر را بازداشت کرده است.
پلیس ملی این کشور همچنین اضافه کرد که سه خودرو توسط معترضان به آتش کشیده شد.
تظاهرات سراسری دانشجویان و برخورد خشونت آمیز پلیس آفریقای جنوبی در محوطه دانشگاه های شهر «ژوهانسبورگ» برای روزهای متوالی تشدید و تداوم پیدا کرده است. دانشجویان خواستار انجام اصلاحات آموزشی از سوی دولت این کشور هستند.
بر اساس این گزارش، تظاهرات دانشجویان آفریقای جنوبی در حالی وارد هفته دوم خود شده است که به دنبال آن، پلیس این کشور با برخورد خشونت آمیز، دانشجویان را متفرق کرد.
شمار زیادی از دانشجویان دانشگاه «ویتس» در ژوهانسبورگ و دیگر دانشگاه های این کشور،در روزهای اخیر با پرتاب سنگ و اجسام سنگین به سوی نیروهای پلیس مستقر در محوطه درونی دانشگاه، به برخورد خشونت آمیز پلیس در چند روز گذشته اعتراض کردند.
نیروهای پلیس آفریقای جنوبی نیز با شلیک گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی٬ تظاهرات کنندگان را متفرق کردند.
حضور نیروهای ویژه پلیس در محوطه های درونی و بیرونی برخی دانشگاه های این کشور در حالی شدت پیدا کرده که نمایندگان تشکل های دانشگاهی خواستار تعلیق افزایش شهریه های آموزشی و انجام اصلاحات آموزشی و فرهنگی شده اند.
تشکل ها و نهادهای دانشگاهی آفریقای جنوبی تاکید کرده اند که این تظاهرات در روزهای آینده با شدت بیشتری ادامه خواهد یافت.
بر اساس گزارش های منتشر شده، کاهش شهریه های سنگین دانشگاه ها و تامین خواسته های فرهنگی و سیاسی دانشجویان از اصلی ترین مطالبات دانشجویان است.
بر اساس این گزارش، پیشتر دو دانشگاه «ویتس» و «وندا» به همراه چند دانشگاه مهم دیگر این کشور بر از سرگیری برنامه های دانشگاهی و برگزاری کلاس های درس تاکید کرده بودند.
هزینه تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزشی در آفریقای جنوبی به حدی گران است که پرداخت آن برای بسیاری از دانشجویان سیاه پوست بسیار دشوار است و همین امر موجب افزایش نگرانی ها درباره نابرابری های پایدار در صنعتی ترین کشور آفریقا شده که بیش از دو دهه قبل با حکومت نژادپرستانه سفید پوستان مبارزه کرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز