در حالی که روابط مانیل و پکن در حال توسعه است، ویتنام از مداخله بین المللی آمریکا و متحدانش در منطقه به شرط اینکه همراه با صلح، ثبات و رونق باشد، حمایت کرد.

به گزارش مرورنیوز، در هفتمین گفتمان سیاست دفاعی ویتنام – آمریکا که روز سه شنبه در هانوی، پایتخت ویتنام برگزار شد، 'نگوئین چی وین' معاون وزیر دفاع ویتنام و 'کارا آبرکرومبی' معاون وزیر دفاع آمریکا در حوزه جنوب شرق آسیا در مورد افزایش همکاری ها و گسترش حوزه های همکاری بحث و گفت وگو کردند.
دو طرف در این دیدار تاکید کردند که همکاری های دفاعی بین ویتنام و آمریکا همسو با همکاری های جامع دو کشور بیش از پیش موثر و کارآمد بوده است.
به نوشته روز چهارشنبه تارنمای خبری 'ویتنام پلاس'، معاون وزیر دفاع ویتنام، گفت که ان کشور از حضور و مداخله بین المللی آمریکا و متحدانش در منطقه به شرط اینکه به صلح، ثبات و رونق منطقه کمک کند، حمایت خواهد کرد.
وی گفت: رسیدگی به برخی از مسائل و پیامدهای مربوط به جنگ که تحت عنوان فعالیت های مشترک انجام می شود، نه تنها رسیدگی به شرایط گذشته است، بلکه فرصت های همکاری در آینده را نیز فراهم می کند.
این مقام نظامی ویتنام تصریح کرد که اهمیت بازگشت اجساد آمریکایی ها را که در جنگ ویتنام کشته شده اند و تحویل آنها به خانوادهایشان و دولت آمریکا درک می کند و مایل است همه تلاش خود رابرای حمایت از آمریکا در این خصوص انجام دهد. 
وی در مورد کاهش عامل نارنجی که نوعی سم قوی است که ارتش آمریکا در جنگ ویتنام از سال 1961 تا 1971 برای از بین بردن جنگل های پناهگاه کمونیست ها به کار برد، گفت که با حمایت آمریکا، نخستین مرحله پاکسازی برخی مناطق آلوده به پایان رسیده و دومین مرحله نیز از روز گذشته آغاز شده است. 
این ماده علاوه بر از بین بردن جنگل های انبوه استوایی بر مردم ویتنام نیز آثار مرگبار فراوانی به جا گذاشته که تاثیرات آن در نسل های بعدی مردم مناطق سمپاشی شده دیده می شود.
اگرچه آمریکا در تلاش است تحت عناوین مختلفی از جمله کمک های بشر دوستانه و حفظ صلح و امنیت، حضور خود را در منطقه جنوب شرق آسیا تضمین کند، اما این حضور از سوی برخی از قدرت های منطقه تهدید کننده محسوب می شود. 
همزمان با حمایت ویتنام از حضور امریکا و دگر متحدان در منطقه برای صلح و ثبات، فیلیپین دیگر متحد کاخ سفید تغییر رویه داده است و به چین نزدیک می شود.
'رودریگو دوترته' رئیس جمهوری فیلیپین قرار است امروز چهارشنبه به پکن سفر کند و برای توسعه مناسبات اقتصادی با چین وارد مذاکره شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز