وزارت کشور فرانسه اعلام کرد: تخلیه زاغه موسوم به «جنگل» در منطقه «کاله» در شمال فرانسه از دوشنبه این هفته آغاز می شود.

به گزارش مرورنیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه از کاله، وزارت کشور فرانسه و مسوولان منطقه کاله شب گذشته (جمعه) با اعلام تاریخ آغاز تخلیه زاغه پناهجویان و مهاجران اعلام کردند که این روند یک هفته به طول خواهد انجامید.
دولت سوسیالیست فرانسه که تصمیم قاطعی برای برچیدن کامل زاغه جنگل دارد، پیشتر از قریب الوقوع بودن عملیات تخریب این زاغه که پنج هزار و 700 تا 10 هزار مهاجر و پناهجو را در خود جای داده است، خبر داده بود.
 فرانسه و انگلیس به موجب معاهده «توکه» که در سال 2003 بین دو کشور به امضا رسید و در سال 2004 میلادی اجرایی شد، در مورد کنترل مرزهای آبی خود متعهد شده اند.

فرانسه به پناهجویانی که قصد دارند خود را از مسیر این کشور به انگلیس برسانند، اجازه عبور نمی دهد. همین امر اردوگاه های موقت مهاجران و پناهجویان در بندر کاله را به وجود آورده است وهزاران آواره و مهاجر عمدتا از افغانستان، سودان و عراق منتظر فرصتی هستند تا خود را از مسیر دریا یا تونل «مانش» و کامیون هایی که از آن می گذرند، به انگلیس برسانند.
مقامات فرانسه با دستور مراجع قضایی این کشور، در اواخر ماه ژانویه گذشته (دی/ بهمن 94) به دلیل آنچه «حفظ امنیت مهاجران» خوانده شد، نوار 100 متری مجاور جاده کمربندی را از 600 آواره زاغه جنگل تخلیه کردند. مدتی پس از آن نیز نیمه جنوبی این اردوگاه به مساحت 50 هکتار، تخلیه و سپس کاملاً تخریب شد.
به رغم کوچک شدن محوطه، جمعیت این منطقه در سه ماه اخیر بشدت افزایش یافته و تنش و ناآرامی در آن بالا گرفته است. پلیس و گروه های غیردولتی فعال در منطقه، از فضای «بسیار پر تنش» حاکم بر زاغه جنگل ابراز نگرانی می کنند. 
فعالان حقوق مهاجران، دلیل افزایش تنش ها را برچیده شدن ساختارهای ایجاد شده توسط گروه های مردم نهاد برای کمک به مهاجران می دانند. این گروه همچنین دلیل افزایش جمعیت این زاغه را ورود مهاجران جدید به فرانسه از ایتالیا و نیز تخریب نظام مند اردوگاه های پاریس، عنوان می کنند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز