در حالی که بازنگری قانون بیمه خدمات درمانی دولت پیشین آمریکا موسوم به «اوباماکر» یکی از اولویت‌های جمهوریخواهان از زمان روی کار آمدن «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری این کشور بوده است، 'برنی سندرز' نامزد سابق ریاست جمهوری 2016 آمریکا از حزب دمکرات، درتوییتی با انتقاد شدید از این لایحه تاکید کرد: مردم آمریکا شایسته مرگ نیستند.

به گزارش مرور نیوز، سندرز در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: آن دسته از مردم آمریکا که از پس هزینه های درمانی خود بر نمی آیند، شایسته مرگ نیستند.
'تیم کین' دیگر سناتور دمکرات مجلس آمریکا نیز از لایحه جایگزین اوباماکر به شدت انتقاد و تاکید کرده است که این لایحه زندگی خانواده های آمریکایی را نابود خواهد کرد.
در همین خصوص، دفتر بودجه کنگره آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد، بر اساس برآوردهای صورت گرفته، نزدیک به 22 میلیون تن از اتباع آمریکا در صورت تصویب طرح جدید سلامت، بیمه‌های درمانی خود را طی یک دهه آینده از دست خواهند داد؛ موضوعی که مانع دیگری در مسیر تصویب این طرح جنجالی به شمار می‌رود.
طرح موسوم به 'قانون مراقبت بهداشتی آمریکایی ها' با حروف اختصاری (AHCA) که به 'ترامپ کر'، 'رایان کر' و 'ریپابلیکن کر' نیز شناخته می شود، نخستین بار در ششم مارس 2017 ارائه شد. این طرح خواستار ملغی شدن 'قانون حفاظت از بیمار ومراقبت مقرون به صرفه (ACA) اوباماکر است.جمهوری‌خواهان معتقدند سیستم بیمه درمانی اوباماکر ناکارآمد بوده و هزینه های رو به افزایش آن مشکلاتی را بر بودجه کشور تحمیل می کند. ضمن اینکه این طرح باعث کاهش سوددهی شرکت های بیمه و درنتیجه عمده همکاری آنها نیز شده است.
بیمه درمانی اوباما کر موسوم به 'قانون بیمه درمانی رایگان ' در مارس 2010 میلادی با هدف افزودن بر کیفیت و مقرون به صرفه بودن بیمه سلامت به تصویب رسید.
اجرای این قانون از سوی کنگره، دردادگاه های فدرال و برخی ایالت های آمریکا به چالش کشیده و منتقدان این قانون، آن را موجب اخلال در برنامه بهداشتی آمریکا می دانند.
این در شرایطی است که بخش هایی از این طرح در ابتدای هفته جاری مورد بازنگری قرار گرفته و حتی در صورت تصویب، بار دیگر باید برای رای گیری به مجلس نمایندگان بازگردد و این خود موضوع را پیچیده می‌کند.
نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که مخالفان و موافقان این طرح در جامعه آمریکا نسبت تقریبا برابری دارند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز