معاون سیاست خارجه حزب عدالت و توسعه درباره پاکسازی گسترده دولت آنکارا بعد از کودتای 15 ژوئیه 2016 گفت: ترکیه هیچ ظلمی علیه روزنامه‌نگاران و هیچ فردی از هر نهاد دولتی یا غیردولتی انجام نداده است مگر اینکه ارتباط و یا همکاری وی با یک گروه تروریستی ثابت شود.

به گزارش مرور نیوز، محمت مهدی اکر، معاون سیاست خارجه حزب عدالت و توسعه در نشست روابط منطقه ایران و ترکیه بعد از کودتای 15 ژوئیه 2016 در مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه اعلام کرد: ملت ترکیه کودتای خونین 15 ژوئیه را متوقف کردند. آنها برای حفظ دموکراسی، اراده ملی و حقوق شهروندی خود این کار را انجام دادند. آنها از دولت منتخب خود حمایت کردند.

وی ادامه داد: هدف کودتاچیان از انجام کودتا نه تنها براندازی حکومت بوده بلکه به دنبال سقوط کشور در همه ابعاد بودند. این کودتا یک کودتای معمولی نظامی نبود. سازمان فتو وابسته به فتح‌الله گولن این کودتا را برنامه ریزی کرده بود. این سازمان خطرناک‌ترین سازمان نه تنها برای ترکیه بلکه برای جهان است.

این مقام ترکیه‌ای با اشاره به اینکه سازمان فتو نه تنها در ترکیه بلکه چین، آمریکا، استرالیا، کانادا و فیلیپین نفوذ کرده است، اعلام کرد: وظیفه ما این است که آنها را هرچه زودتر نسبت به اهداف این سازمان مطلع کنیم. ما باید اعضای سازمان فتو را که در چهره‌های مختلف فعالیت خود را انجام می‌دهند شناسایی کرده و به دوستان خود اطلاع رسانی کنیم. ما در حال حاضر در حال تجدید قوا هستیم.

وی درباره مواضع ایران در قبال ترکیه گفت: ما از جمهوری اسلامی ایران سپاسگزاریم که در شب کودتا ما را تنها نگذاشت و حمایت خود را از دولت ترکیه اعلام کرد. ما با وجود اختلافات به یکدیگر احترام می‌گذاریم.

او در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره بر لزوم مبارزه با گروه‌های تروریستی گفت: گروه‌های تروریستی مانند پ.ک.ک و فتو به دنبال بی ثبات کردن منطقه هستند. برخی از کشورها در مبارزه با سازمان‌های تروریستی فتو همکاری نمی‌کنند، همچنین ما می‌دانیم که سازمان‌های اطلاعاتی برخی از کشورها هراز چند گاهی با این گروه‌های تروریستی همکاری کرده و از آنها استفاده می‌کنند.

وی پس از پایان سخنرانی‌اش در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره بازداشت‌های گسترده در ترکیه در دوران پساکودتا و زیر سوال رفتن دموکراسی در این کشور گفت: با قاطعیت می‌توانم بگویم که دموکراسی در ترکیه وجود دارد. ترکیه هیچ ظلمی علیه روزنامه نگاران و فردی از هر نهاد دولتی یا غیردولتی انجام نداده است مگر اینکه ارتباط و یا همکاری وی با یک گروه تروریستی ثابت شود.

او خاطرنشان کرد: برقراری امنیت در داخل کشور مشروع‌ترین کار یک دولت است. در حال حاضر ما این کار را انجام می‌دهیم.

معاون سیاست خارجه حزب عدالت و توسعه در پاسخ به سوال دیگری درباره انتشار اخباری مبنی بر همکاری حزب حاکم ترکیه با گروه‌های سلفی گفت: آک‌پارتی هرگز با یک گروه تروریستی یا گروه سلفی در خاورمیانه همکاری نکرده است. ترکیه بارها مورد هدف حملات این گروه‌ها قرار گرفته و ما هرگز و هرگز همکاری یا کمکی به این گروه‌های سلفی در منطقه نکرده‌ایم.

وی ادامه داد: امروز مبارزات ما با داعش در سوریه و عراق بسیار تاثیرگذار است. ما در این مسیر با کشورهای بزرگی مانند روسیه و ایران همکاری می‌کنیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز