مقامات تاجیکستان از حضور 840 شهروند تاجیک از جمله 250 کودک در عراق و سوریه خبر دادند.

به گزارش مرور نیوز، بر اساس گزارش دولت تاجیکستان به سازمان ملل، در حال حاضر در کشورهای سوریه و عراق و دیگر کشورهایی که درگیر جنگ هستند، 234 خانواده و در مجموع 840 شهروند تاجیکستان قرار دارند.

بنا به این گزارش، در بین آنها 309 مرد، 279 زن، 110 دختر و 142 پسر می‌باشند.

در ادامه این گزارش آمده است که مقامات تاجیکستان توانستند در مدت 2 سال اخیر از سال 2015 تا ماه می سال جاری 19 خانواده و در مجموع 61 نفر را از مناطق جنگ زده و رفتن به سوی سوریه و عراق باز پس گردانند که در بین آنها 21 نفر دختر و 20 نفر پسر بودند.

دولت تاجیکستان در تلاش است تا آنهایی را که در سوریه و عراق پشیمان هستند درخواست برگشتن دارند را به این کشور برگرداند.

این در حالی است «رجبماه بدر الدیناوا» یکی از حامیان حقوق کودک در تاجیکستان خبر داد که در بین ده ها خانواده تاجیک که به سوریه و عراق رفته اند، 206 کودک نیز حضور دارند.

مقامات تاجیک می گویند، دریافت اطلاعات در باره این کودکان تاجیک و به خصوص در مناطق تحت کنترل داعش بسیار مشکل است و مشخص نیست که کودکان تاجیک آنجا چه می کنند.

در تاجیکستان برای جلب کودکان به جنگ مجازات مخصوص مقرر نشده است، اما به گفته مقامات تاجیک، آنهایی که این کار را انجام می دهند بر اساس بند 401 قانون کیفری، یعنی جلب شهروندان به جنگ های خارجی با مجازات سخت مواجه خواهند شد.

پس از ظهور داعش در سوریه و عراق، در سال 2015 تاکنون صدها شهروند تاجیک به این کشورها رفته و به صف گروه های افراطی و تروریستی پیوسته اند و دست کم 300 نفرشان نیز کشته شدند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز