طبق دستور وزارت خارجه تاجیکستان، دادن روادید فرودگاهی به شهروندان ایرانی در فرودگاه شهر «دوشنبه» متوقف گردید.

به گزارش مرور نیوز به نقل از «رادیو آزادی»، شرکت هوایی «آسمان» ایران به آژانس‌های فروش بلیط این شرکت دستور داده تنها در صورت داشتن روادید تاجیکستان به مسافران بلیط فروخته شود.

«رستم قربان اف» یک کارمند آژانس هواپیمایی «آسمان» در شهر دوشنبه در این زمینه گفت: طبق دستور از این به بعد شهروندان ایرانی و تاجیک بدون روادید بلیط فروخته نخواهد شد. این در حالی است که قبلا مسافران می توانستند در فرودگاه روادید به دست بیاورند.

به گفته وی، در پرواز روز پنج شنبه گذشته شرکت هوایی «آسمان» از ایران به تاجیکستان به دلیل نداشتن روادید تاجیکستان بلیط هواپیمای 40 مسافر این شرکت لغو شد و نتوانستند به دوشنبه پرواز کنند.

یک کارمند ریاست کنسولگری وزارت خارجه تاجیکستان در فرودگاه بین المللی شهر دوشنبه نیز با تصدیق خبر لغو روادید فرودگاهی به شهروندان ایران گفت: این محدودیت موقتی است.

«وفا نیت بیک اف» سخنگوی وزارت خارجه تاجیکستان گفت: دلیل این تصمیم جاری شدن ویزای الکترونیک است که شهروندان ایران می‌توانند بدون رفتن به کنسولگری های تاجیکستان توسط اینترنت روادید گردشگری دریافت کنند.

به گفته وی، لغو کردن روادید فرودگاهی برای شهروندان ایران به هیچ وجه ایجاد محدودیت برای ورود آنها به تاجیکستان نخواهد بود.

از یکم  ژوئن سال جاری در تاجیکستان پورتکل جدید برای صدور ویزای الکترونیک فعال شده است که امکان دریافت ویزای تاجیکستان را برای شهروندان خارجی فراهم می‌کند.

ویزای الکترونی به شهروندان 80 کشور جهان که با تاجیکستان نظام روادید را دارند با پرداختن 50 دلار در مدت 45 روز داده می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز