نماینده اتحاد میهنی کردستان عراق در آنکارا در نامه ای به مسئولین این حزب درباره عواقب برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان هشدار داده و در درخواستی طنزآمیز گفته است آنانی که در جنگ بالگردها تخصص دارند خود را آماده کنند.

به گزارش مرور نیوز در اقلیم کردستان عراق،«بهروز گلالی»، نماینده حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق در آنکارا در نامه‌ای به مسئولین ارشد این حزب به موضوع سفر سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به ترکیه پرداخته است.

وی با اشاره به اینکه این سفر با دعوت رسمی همتای ترک انجام شده است اعلام کرده است که جدای از موضوعات مهم دو جانبه و منطقه‌ای، موضوع برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق از سوی عالیترین مسئولین نظامی ایران و ترکیه بررسی شده است.

گلالی در ادامه گفته است: پیشتر در مقاله‌ای درباره عواقب برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان هشدار داده بودم. در آن مقاله به صراحت گفته‌ام که اگر اقلیم کردستان درباره تعویق برگزاری همه‌پرسی اقدام نکند باید خود را برای نبردهای خیابانی به ویژه در مناطق مورد منازعه آماده کند. با مذاکرات مسئولین ارشد نظامی ایران و ترکیه درباره همه‌پرسی پیش بینی ما درست از آب درآمد، بنابراین لازم است آماده باشید به ویژه آنانی که در نبرد بالگردها تخصص دارند.

دیگر تحولات مرتبط با موضوع همه‌پرسی اقلیم کردستان:

بغداد و ارائه پروژه جایگزین به کردها

سایت sharpress در خبری به نقل از روزنامه الحیات، چاپ لندن ادعا کرده است که بغداد با هدف ممانعت از برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان، پروژه‌ای را درباره حل و فصل مشکلات موجود میان اربیل و بغداد آماده کرده است.

پروژه بغداد که با حمایت و میانجیگری آمریکا صورت خواهد گرفت تلاش خواهد کرد مسائل و مشکلات چندین ساله اقلیم و حکومت مرکزی عراق و بازگشت اعتماد متقابل به روابط طرفین را چاره یابی کند.

گفته می‌شود که مفاد این پروژه به اطلاع هیئت اعزامی اقلیم کردستان به بغداد رسیده است که در طول چند روز گذشته سلسله دیدارهایی با مسئولین ارشد عراق و شماری از سفرای خارجی در بغداد داشته‌اند.

مشکلات سیاسی - اقتصادی اربیل و بغداد چندین سال است بدون رسیدن به راه حل مناسب، روابط طرفین را به پایین‌ترین سطح خود رسانده است، این مشکلات پس از قطع سهم بودجه اقلیم از سوی حکومت مرکزی و فروش مستقیم نفت از سوی حکومت اربیل به اوج خود رسید و کردها مدعی هستند که شراکت سیاسی آنها در حکومت مرکزی فاقد معنی است و همین موضوع را بهانه برگزاری همه‌پرسی خود قرار داده اند.

بارزانی نگران از مخالفت‌های داخلی با برگزاری همه‌پرسی:

همچنین یک رسانه کردی در گزارشی از نگرانی مسعود بارزانی درباره مخالفت‌های داخلی با برگزاری همه‌پرسی خبر داده و اعلام کرده است که با هدف مقابله با این جبهه، وی سلسله اقداماتی را در دستور کار دارد.

بر اساس این گزارش، بارزانی در جلسات مربوط به همه‌پرسی به ویژه جلسات داخلی حزب دموکرات کردستان عراق درباره افزایش شمار مخالفان داخلی و تاثیرگذاری آنها بر نتیجه همه‌پرسی هشدار داده است.

هشدار درباره برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان/«آنانی که در جنگ بالگردها تخصص دارند خود را آماده کنند»

در ادامه این گزارش آمده است که در رویارویی با مخالفت‌های داخلی با برگزاری همه‌پرسی، رئیس اقلیم کردستان عراق در آینده‌ای نزدیک در سطح داخلی حزب خود و دیگر مناطق اقلیم نیز جلسات و برنامه‌هایی را در دستور کار قرار داده است.

علاوه بر مخالفت‌های داخلی که اینک در چارچوب جبهه نه به همه‌پرسی اقلیم کردستان نمود یافته است، مخالفت‌های بین المللی با طرح جدایی کردها از عراق هم رو به افزایش است. چنین تحولاتی دورنمای نامشخصی را برای این همه‌پرسی ترسیم کرده‌اند. آیا سران کرد بدون توجه به مخالفت‌های داخلی و خارجی اصرار به برگزاری همه‌پرسی دارند یا بر مبنای آنچه که از گوشه و کنار به گوش می رسد مسئولین حزب دموکرات کردستان عراق که به نوعی پرچمدار این پروسه هستند در پی یافتن گریزی آبرومندانه در عین کسب امتیازات بیشتر از حکومت مرکزی هستند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز