دادگاهی در بنگلادش، 10 "شبه‌نظامی" را به جرم تلاش برای ترور نخست‌وزیر این کشور در سال 2000 به مرگ محکوم کرد. این "افراطگرایان" به گروه ممنوعه "حرکة الجهاد الاسلامی" تعلق دارند.

به گزارش مرور نیوز، به نقل از پایگاه خبری دویچه وله، طبق حکم این دادگاه که یکشنبه اعلام شد، 10 تن به مرگ با جوخه آتش، یک تن به حبس ابد و سه تن دیگر به 14 سال زندان محکوم شدند. علاوه بر این، 9 تن هم به جرم تامین مواد انفجاری برای گروه حرکة الجهاد الاسلامی به 20 سال زندان محکوم شدند.

گروه مذکور در سال 2000 تلاش کرد تا با کار گذاشتن مواد انفجاری در نزدیکی محل یک گردهمایی، شیخ حسینه را که در دور اول نخست‌وزیر خود بود، ترور کند. دادستان بنگلادش اعلام کرد: هدف از کار گذاشتن این بمب کشتن شیخ حسینه، رهبران عالی‌مقام حزب لیگ عوامی و شخصیت‌های سیاسی بوده است.

مقام‌های بنگلادش عبدالحنان، رهبر سابق این گروه را به توطئه برای ترور حسینه که اکنون دور سوم نخست‌وزیر خود را می‌گذراند، متهم کرده‌اند. او ماه آوریل در یک پرونده مرتبط با حمله به نماینده انگلیس در سال 2004 به اعدام محکوم شد. این دیپلمات از حمله جان سالم به در برد اما سه نیروی پلیس کشته و تعداد دیگری از مردم زخمی شدند.

گروه‌های اسلامگرا در بنگلادش به دلیل سیاست‌های سکولار حسینه مخالف نخست‌وزیری او هستند. دولت او نیز سرکوب علیه آنها را آغاز کرده و چندین تن از اسلامگرایان مهم را در سال‌های گذشته اعدام کرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز