سرویس بین الملل- با نزدیک شدن زمان تظاهرات گسترده ضد دولت در پایتخت پاکستان که طرفدران حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان وعده آن را داده اند، برخی گزارش ها حاکی از حمایت یک شخصیت مذهبی افراطی به نام مولوی عبدالعزیز (امام جمع 'لال مسجد' اسلام آباد) از تظاهرات ضددولتی روز 12 آبان طرفداران عمران خان است.6

به گزارش مرور نیوز، اگرچه برخی رسانه های پاکستان به این خبر پرداخته اند اما هنوز مولوی عبدالعزیز رسما چنین بیانیه ای صادر نکرده است. در صورت صحت داشتن این خبر، به نظر می رسد تعداد زیادی از افرادی که قصد دارند از عمران خان در تظاهرات ضد دولتی او حمایت کنند، از این حمایت منصرف شوند زیر مولوی عبدالعزیز از وجهه خوبی در میان مردم پاکستان برخوردار نیست و حمایت او از عمران خان، می تواند در واقع به ضرر عمران خان تمام شود.

در همین حال پلیس اسلام آباد اعلام کرده است برای مقابله به شورش احتمالی هواداران احزاب مخالف در روز 12 آبان، نیاز به 10 هزار گاز اشک آور، 300 دستگاه کانتینر 12 متری برای مسدود کردن مسیرهای منتهی به مناطق حساس پایتخت و هزاران گلوله پلاستیکی برای برخورد با اغتشاش گران دارد که باید از سوی دولت تامین شود.

برخی گزارش ها هم به نقل از حزب تحریک عوامی به رهبری طاهر القادری نیز حاکی است که این حزب مخالف دولت نیز در تظاهرات روز 12 آبان قرار است به حزب تحریک انصاف ملحق شود. در این صورت، پایتخت پاکستان شاهد تظاهراتی بزرگ از سوی مخالفان دولت خواهد بود.

در تابستان سال 1393 نیز که هزاران نفر از طرفدارن حز تحت رهبری عمران خان به خیابان های پایتخت ریختندو شهر اسلام آباد را به مدت 45 روز فلج کردند، هوادار حزب تحریک عوامی به رهبری طاهر القادری نیز به عمران ملحق شدند.

بعد از ماجرای فساد مالی اسناد پاناما و فاشد شدن نام تعدادی از اعضای خانواده نخست وزیر پاکستان در فهرست اسناد منتشر شده از سوی یک موسسه پانامایی، عمران خان و دیگر مخالفان دولت پاکستان، بهانه خوبی برای ادامه حملات سیاسی خود به دولت پیدا کرده و آن را به عنوان یک اهرم فشار علیه دولت استفاده می کنند.

عمران مدعی شده است که در تظاهرات روز 12 آبان، فشار زیادی به دولت وارد خواهد کرد و تا زمانی که نواز شریف از نخست وزیری استعفا نکند، صحنه تظاهرات را ترک نخواهد کرد. 

عمران خان و طاهر القادری خواستار استعفای نواز شریف از پست نخست وزیری هستند و او را به فساد مالی، سوء مدیریت و تقلب در انتخابات سال 2013 متهم می کنند. هنوز حدود دو سال دیگر تا انتخابات سال 2018 زمان باقی است ولی برخی احزاب مخالف دولت تلاش می کنند پیش از فرا رسیدن موعد انتخابات، دولت کنونی را مجبور به استعفا کنند.

طرفدارن حزب حاکم پاکستان به رهبر نواز شریف معتقدند که تلاش های عمران خان در به راه انداختن یک تظاهرات ضددولتی دیگر، اقدامی در خلاف جهت منافع ملی است و سنگ اندازی در مسیر تحقق اهداف و پیشرفت کشور است. 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز