سرویس بین الملل- «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله درملاقات با ژنرال« میشل عون» به وی توصیه کرد: در لبنان تنها با مشارکت همه طرف ها و گروه ها و نه تفاهم ها و توافق های دو و یا سه جانبه می توان حکومت کرد.

به گزارش مرور نیوز، روزنامه السفیر در شماره روز سه شنبه خود جزئیاتی بیشتر از ملاقات یکشنبه شب ژنرال عون با سید حسن نصرالله که ژنرال آن را «دیدار تبریک و تشکر» خوانده است، منتشر کرد.

در این دیدار که «جبران باسیل» وزیر خارجه و رئیس حزب جریان آزاد ملی و «الحاج حسین الخلیل» معاون سیاسی و «الحاج وفیق صفا» مسوول ارتباطات حزب الله هم حضور داشتند، آخرین تحولات سیاسی لبنان و منطقه و انتخابات ریاست جمهوری لبنان و تلاش های صورت گرفته برای موفقیت برگزاری آن در بهترین شرایط و فضای مثبت ممکن بررسی شد.

السفیر نوشت: حضور یکشنبه شب ژنرال «میشل عون» در ضاحیه جنوبی بیروت و ملاقات با سید حسن نصرالله ساعاتی بعداز سخنرانی دبیرکل حزب الله در مراسم گرامیداشت شهید «حاتم حماده» و خطاب قرار دادن حزب جریان آزاد ملی به ریاست جبران باسیل برای احدی غافلگیر کننده نبود. 

این روزنامه لبنانی افزود: صبح روز بعداز ملاقات با سید حسن نصرالله نشانه های اطمینان و شادی در چهره ژنرال عون که در محل اقامت خود «الرابیه» آماده می شد در نشست روز دوشنبه دفتر سیاسی حزب جریان آزاد ملی شرکت کند، موج می زد.

« ژنرال یک روز با نشاط و فعال را پشت سر گذاشت، گویی 30 سال به گذشته بازگشته است زیرا او تنها دو سال و نیم برای رسیدن به این لحظه صبر نکرده است».

در حالی که عناصری مانند «سمیر جعجع» رئیس حزب «نیروهای لبنانی» در صدد وارونه نشان دادن واقعیت ها و تحولات سیاسی لبنان و کم رنگ کردن نقش حزب الله در نزدیک شدن ژنرال عون به کاخ ریاست جمهوری هستند، السفیر تاکید کرد: ژنرال عون بخوبی درک می کند همپیانی راهبری او با حزب الله و فداکاری حزب الله، برگ برنده اصلی او برای رفتن به «بعبدا» کاخ ریاست جمهوری است.

این روزنامه لبنانی خاطرنشان کرد: برای همین ژنرال یکشنبه شب در «دیدار تبریک و تشکر» از حمایت نامحدود وصادقانه سید حسن نصرالله و ایستادن تاریخی در کنارش قدردانی کرد.

او در پاسخ به تبریک سید حسن نصرالله برای افزایش امکان انتخابش به عنوان رئیس جمهوری لبنان، تاکید کرد: سید اگر شما نبودید، انتخابات ریاست جمهوری لبنان هرگز به پایانی خوش ختم نمی شد.

ژنرال عون تاکید کرد: ما همیشه از کمک های راهگشای سید حسن نصرالله در پرونده های ملی لبنان برخوردار هستیم.

اما سید حسن نصرالله هم ضمن تشکراز ژنرال عون، به وی توصیه کرد: در لبنان تنها با مشارکت همه طرف ها و گروه ها و نه تفاهم ها و توافق های دو و یا سه جانبه می توان حکومت کرد.

دبیرکل حزب الله تصریح کرد:ما به وعده و تعهد خود به شما عمل کردیم و در آینده نیز بر مبنای اصل شراکت آماده همکاری و کمک هستیم.

به نوشته، السفیر، سید حسن نصرالله به ژنرال عون گفت: دولت لبنان بدون جنبش امل تشکیل نخواهد شد و ما در دولتی که آقای نبیه بری نباشد، شرکت نمی کنیم.

سید حسن نصرالله به ژنرال عون توصیه کرد که « سیاست درهای باز را برای تعامل با همه گروه های سیاسی در پیش بگیرد و آماده تفاهم و درک مطالبات آنها باشد».

دبیرکل حزب الله به ژنرال نصیحت کرد:حزب الله که با نخست وزیری حریری مخالفت نکرده در واقع یک فداکاری بزرگ کرده است تا امکان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فراهم شود بنابر این از شما می خواهیم از این فرصت استفاده مناسب کنید و الان نوبت شما است.

السفیر افزود: سید حسن نصرالله برای عبور از وضعیت کنونی و امکان مشارکت و همراهی کامل نبیه بری دو پیشنهاد به ژنرال عون ارائه کرد، اول تعویق کوتاه مدت برگزاری جلسه آینده پارلمان برای انتخاب رئیس جمهوری تا پیامی مثبت برای رئیس جنبش امل باشد مبنی بر اینکه انتخابات ریاست جمهوری بدون او ممکن نیست.

چهل و ششمین نشست پارلمان لبنان برای انتخاب رئیس جمهوری لبنان قرار است دوشنبه آینده 31 اکتبر (دهم آبان) برگزار شود.

این روزنامه لبنانی اضافه کرد: پیشنهاد دوم سید حسن نصرالله، ملاقات و مشارکت در نشست گفت وگوهای ملی بود تا در آنجا مسئله حمایت کامل و همه جانبه از نامزدی ژنرال عون بررسی شود و و اوضاع از شرایط سخت ناشی از توافق دو جانبه «جبران باسیل» و «نادر حریری» مشاور و مدیرکل دفتر سعد حریری خارج شود.

السفیر خاطرنشان کرد: ژنرال عون پیشنهاد تعویق انتخابات را برای حتی یک روز و تحت هر شرایط و هرتوجیهی رد کرد زیرا نگران است که در روند انتخابات ریاست جمهوری خللی ایجاد شود و اینکه نباید انتخابات لبنان به زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نزدیک باشد.

این روزنامه لبنانی تصریح کرد: ژنرال عون با تشکیل گفت وگوهای ملی قبل از تشکیل جلسه پارلمان برای انتخاب رئیس جمهوری مخالفتی نکرد و این گفت وگوها می تواند روز شنبه آینده و بعداز بازگشت نبیه بری از ژنو برگزار شود.

السفیر نوشت: نتیجه این گفت وگوها می تواند، نبیه بری را به رفع موانع از مسیر انتخاب ژنرال عون به عنوان رئیس جمهوری ترغیب کند و از سوی دیگر به توافقی منجر شود که « سلیمان فرنجیه» رئیس حزب جریان المرده کناره گیری خود را از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کند هر چند او تاکید کرده است هرگز کناره گیری نمی کند.

در صورتی که این تحولات رخ دهد، 86 رای ژنرال عون از میان کل 128 رای تضمین و به خلاء دو سال و نیمه ریاست جمهوری لبنان پایان داده می شود.

السفیر خاطرنشان کرد که بعداز ملاقات ژنرال عون با سید حسن نصرالله ، تماس ها و ملاقات های همپیمانان و اردوگاه مخالفان افزایش یافته و به ویژه احزاب گروه 14 مارس در تلاش هستند تا پیروزی ژنرال عون در انتخابات را پیروزی خود قلمداد کنند و در راس آنها « سمیر جعجع» رئیس حزب « نیروهای لبنانی» قرار دارد.

براساس این گزارش، ژنرال عون عصر دیروز دوشنبه هم با کاردینال بشاره راعی رهبر مسیحیان مارونی لبنان ملاقات کرد و او را در جریان تحولات پرونده انتخابات ریاست جمهوری و نتایج تماس ها و ملاقات هایش قرار داد.

در بیانیه ای که بعداز این ملاقات منتشر شد بر خرسندی کاردینال راعی از تحولات صورت گرفته تاکید و ادامه تماس ها و گفت وگوها برای پایان دوره خلاء ریاست جمهوری لبنان خواستار شده است.

السفیر همچنین به نقل از یک شخصیت لبنانی نوشت: امیر کویت در واکنش به خبر امکان پیروزی ژنرال عون در انتخابات ریاست جمهوری گفته است که عون یک مرد کامل است و از زمانی که وزیر خارجه کویت و عضو کمیته عربی ویژه تهیه توافق طائف بوده، او را می شناسد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز