سرویس بین الملل- ارتش میانمار با بیرون کردن صدها مسلمان میانماری از خانه هایشان باعث شد این افراد دوشنبه شب را بدون هیچگونه سرپناهی در مزارع کشت برنج پنهان شوند.

به گزارش مرور نیوز، نیروهای امنیتی میانمار روز یکشنبه هفته جاری با ورود به روستای 'کی کان پین' از دو هزار روستایی خواستند تنها با برداشتن برخی لوازم مورد نیاز، خانه هایشان را در کوتاه ترین زمان ممکن ترک کنند. 

بر اساس گزارش برخی ساکنان این روستا که امکان تماس با آنها برقرار شده است، نیروهای ارتش پس از ورود به این منطقه هشدار دادند اگر این افراد خانه ها خود را ترک نکنند، به سوی آنها شلیک می شود.

به نوشته روز سه شنبه تارنمای شبکه خبر آسیا، 'مینت کیائو' از سخنگویان دولت میانمار اعلام کرد به دلیل اینکه این بخش از استان راخین جزء 'منطقه قرمز' عملیات نظامی است، امکان کسب اطلاعات و برقراری ارتباط با ساکنان آن با هدف تایید صحت این اخبار وجود ندارد. 

بخش های شمالی استان راخین که در نزدیکی مرز بنگلادش قرار دارد، از 9 اکتبر (18 مهر) محل درگیری نیروهای نظامی میانمار با مسلمانان ساکن این منطقه بوده و این درگیری ها به گونه ای است که روزنامه نگاران و گروه های فعال حقوق بشر اجازه ورود به این مناطق را ندارند. 

اقدام دولت میانمار در اخراج مسلمانان از خانه هایشان نشان دهنده افزایش میزان خشونت ها در این منطقه است که در هفته های اخیر باعث بی ثباتی بیش از پیش استان راخین شده است.

دولت 'آنگ سان سوچی' مدعی است که ارتش و پلیس میانمار در حال جنگ با گروهی 400 نفره از شورشیان منتسب به مسلمانان روهینگیا هستند که با 'تروریست های اسلامی خارج از این کشور' ارتباط دارند. 

مسلمانان ساکن استان راخین میانمار که از آنها به عنوان 'روهینگیا' یاد می شود از سال 2012 هدف کشتار بودائیان تندرو این استان قرار گرفته اند و اکنون نیز ارتش این کشور با دلایلی که زوایای مختلف آن تاکنون روشن نشده به نوعی دیگر به سرکوب مسلمانان ادامه می دهد. 

دولت میانمار با نپذیرفتن حق شهروندی مسلمانان روهینگیا، این گروه از ساکنان این کشور را مهاجران غیرقانونی می داند که از کشورهای همجوار از جمله بنگلادش وارد میانمار شده اند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز