سرویس بین الملل- خبرگزاری کیودوی ژاپن گزارش داد که این کشور با یک مازاد تجاری 24 میلیارد دلاری طی شش ماه (از آوریل تا سپتامبر (فروردین تا شهریور) موفق شد کسر بودجه سال های گذشته خود را جبران کند.

به گزارش مرور نیوز، این خبرگزاری به نقل از یک گزارش وزارت دارایی ژاپن اعلام کرد که این کشور طی این شش ماه موفق شد با این میزان مازاد تجاری، هم کسر بودجه سال های گذشته خود را که به سبب پایین بودن قیمت نفت وارداتی حادث شده بود برطرف و هم نصف آنرا ذخیره سازی کند.

بر اساس این گزارش، با کاهش 37،3 درصدی قمیت جهانی نفت خام ، ارزش واردات ژاپن در این دوره نسبت به سال گذشته با یک کاهش 19،1 درصدی به 31 تریلیون و 65 میلیارد ین رسید، اما افزایش ارزش ین نیز موجب شد تا مازاد تجاری ژاپن افزایش قابل توجه داشته باشد.

یعنی کاهش ارزش نفت وارداتی این کشور در کنار افزایش صادرات اصلی ترین عامل تبدیل کسری تجاری ژاپن به مازاد تجاری بوده است.

در واقع نوسانات ارزش ین ژاپن در برابر دیگر ارزهای عمده به خصوص دلار آمریکا نیز یکی از عوامل اصلی شکل گیری این مازاد تجاری در این مدت بوده است.

این گزارش همچنین از کاهش 9،9 درصدی صادرات این کشور در این مدت خبر داد و آنرا بیشترین میزان کاهش از زمان کاهش 36،4 درصدی از آوریل تا سپتامبر سال 2009 خواند و افزود: در این مدت کاهش صادرات به آمریکا و آسیا موجب شده بود تا صادرات کشور به 34 تریلیون و 20 میلیارد ین برسد که البته ثبات قیمت ین در این کاهش میزان صادرات بی تاثیر نبوده است.

دولت ژاپن در سه ماه اول سال (قبل از آوریل) نیز موفق شده بود با اجرای سیاست های اصلاحاتی در اقتصاد کشور به بیشترین مازاد تجاری چهار سال قبلتر دست یابد.

سیاست های دولت در تقویت ارزش ین، پول ملی این کشور از علت های بهبود شرایط تجاری ژاپن است و در عین حال این کشور درکنار این سیاست ها، از کاهش بهای نفت در بازار بین المللی نیز سود برده و قیمت پایین تری برای واردات پرداخته و این برای کاستن از هزینه هایش تعیین کننده بوده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز