سرویس بین الملل- تازه ترین نظرسنجی که شبکه تلویزیونی سی ان ان انجام داده است، نشان می دهد «دونالد ترامپ» نامزد جمهوریخواهان فاصله خود را با «هیلاری کلینتون» رقیب دمکراتش کاهش داده و اختلاف آرا را به پنج درصد رسانده است.

به گزارش مرور نیوز، نظرسنجی مشترک سی ان ان و موسسه نظرسنجی «اُ آر سی» (ORC) که امروز سه شنبه منتشر شد، نشان می دهد کلینتون از میان رای دهندگان احتمالی 49 درصد آرا را به دست آورده است.

در این نظرسنجی، دونالد ترامپ نیز تنها با اختلاف پنج درصد ازحمایت 44 درصد رای دهندگان احتمالی برخوردار شد.

تازه ترین نظرسنجی مشترک سی ان ان و ORC درحالی انتشار یافت که روز گذشته (دوشنبه) نظرسنجی شبکه خبری ای.بی.سی نیوز آمریکا اختلاف بین دونامزد دمکرات و جمهوریخواه را 12 درصد اعلام کرد.

در نظرسنجی ای.بی.سی نیوز که در فاصله زمانی20 تا 22 اکتبر (29 مهرماه تا اول آبان ) انجام شده بود، هیلاری کلینتون از حمایت 50 درصد رای دهندگان احتمالی و رقیب وی از حمایت 32 درصدی همراه بود.

سی ان ان همچنین گزارش داد در نظرسنجی مشترک این شبکه و ORC اختلاف چشمگیری میان جامعه تحصیلکرده و غیر تحصیلکرده برای این دونامزد وجود دارد.

در این نظرسنجی، کلینتون 52 درصد آرا را بین رای دهندگان تحصیلکرده آمریکایی به دست آورده و ترامپ نیز 41 درصد آرا را کسب کرده است.

اما در نظرسنجی مشترک سی ان ان و ORC ترامپ با کسب 62درصد آرا در میان رای دهندگان غیر تحصیلکرده در مقابل 32 درصد کلینتون، فاصله زیادی را بوجود آورده است.

درمیان رای دهندگان زن و مرد نیز کلینتون توانسته حمایت 53درصد رای دهندگان زن را به خود اختصاص دهد و ترامپ تنها 41درصد را به دست آورد.

در این نظرسنجی ترامپ با کسب 48 درصد آرا در میان رای دهندگان مرد، یعنی تنها با اختلاف سه درصد از رقیب خود پیش است.

نظرسنجی اخیر و مشترک سی ان ان و ORC بین 20 تا 23 اکتبر (29 مهرماه تا سوم آبان) با تماس تلفنی از میان هزار و 17 رای دهنده احتمالی به عمل آمد.

سی ان ان گزارش داد: ترامپ می گوید رسانه های «حقه باز» نظرسنجی های «ساختگی» ارائه می کنند.

ترامپ با نزدیک تر شدن زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، بر شدت حملات خود افزوده است. او یکشنبه گذشته در 'نیپلز' Naplesایالت فلوریدا به صراحت و خطاب به رسانه های آمریکایی بخصوص فاکس نیوز گفت: سیستم انتخاباتی در آمریکا «فاسد»، «شکست خورده» و «متقلبانه» است.

اظهاراتی که با واکنش رقیب دمکرات وی روبرو شد و هیلاری کلینتون در همان روز در کارولینای شمالی گفت: ترامپ تهدیدی مستقیم برای دمکراسی آمریکا است.

انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا قرار است هشتم نوامبر برابر با 18 آبان ماه برای تعیین چهل و پنجمین رئیس جمهوری این کشور برگزار شود.

در این دور از انتخابات ریاست جمهوری ، برخلاف انتخابات مقدماتی که آرا «الکتُرال» (آرا نمایندگان) شمارش می شد، این بار آرا «دلگیت» (مجمع انتخاب کنندگان) شمارش خواهد شد؛ شمارشی که در واقع آرا مستقیم مردم آمریکا برای تعیین رئیس جمهوری آمریکا محسوب نمی شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز