«صفاء الاعسم» کارشناس امور نظامی اعلام کرد که عربستان و ترکیه تلاش داشتند ابوبکر البغدادی سرکرده داعش را از موصل به لیبی منتقل کنند اما موفق نبودند.

به گزارش مرور نیوز، «صفاء الاعسم» کارشناس امور نظامی در عراق می‌گوید که با سخت‌تر شدن صحنه میدانی برای تروریست‌های داعش، کشورهای عربستان و ترکیه به همراه برخی کشورهای دیگر عربی تلاش داشتند تا ابوبکر البغدادی را ابتدا به ترکیه و سپس از آن‌جا به لیبی فراری دهند.

این کارشناس عراقی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری المعلومه عراق افزود: برنامه این کشور این‌گونه بود که معبری بین موصل و کرکوک ایجاد کنند و از آن‌جا البغدادی را به ترکیه منتقل کنند یا از طریق گذرگاه «القائم» و «الرطبه» او را به دیرالزور در سوریه و از آن جا به ترکیه و سپس به لیبی انتقال دهند.

صفاء الاعسم، در ادامه گفت: داعش به این نتیجه رسید که خروج البغدادی از طریق منطقه تلعفر به الرقه در سوریه محال است چون که حضور الحشد الشعبی در محور جنوبی در نزدیکی «البعجاج» و همچنین حضور گسترده هواپیماهای روسیه در مرز سوریه با عراق این کار را غیر ممکن کرده است.

او همچنین گفت: داعش در حال حاضر برای ایجاد راه نفوذی از طریق مناطق مرزی بین سوریه و عراق برای خروج البغدادی، برنامه‌ریزی می‌کند تا سرکرده داعش به ترکیه منتقل شود و از آن‌جا به لیبی یا هر کشور دیگر برود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز