مقامات ارشد در بروکسل می گویند ناتو و اتحادیه اروپا در امور دفاعی شریک یکدیگر بوده و رقیب نیستند و هرگونه تصور در مورد اینکه آمال نظامی اتحادیه اروپا ممکن است موجب تضعیف ائتلاف تحت رهبری امریکا شود که دهه ها از اروپا محافظت کرده است ازسوی این مقامات کم اهمیت جلوه می کند.

به گزارش مرور نیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه از بروکسل، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفت: من سخت معتقدم که احتمال تقویت دفاعی اروپا بدون موازی کاری با تلاش های ناتو وجود دارد.

استولتنبرگ پس از ملاقات فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا با وزیران دفاع ناتو در بروکسل گفت : رهبران اتحادیه اروپا همچنین بیان کردند که موضوع انجام دفاع جمعی این اتحادیه مطرح نبوده بلکه اتحادیه قصد ایجاد ساختارهایی را دارد که قابل رقابت با ناتو خواهد بود.'
موگرینی یک استراتژی جهانی ارائه داد که بر مبنای آن اتحادیه اروپا باید در صدد ' خودمختاری استراتژیک ' برای مواجهه با تهدیدهای امنیتی چندگانه ازجنگ افزارهای متعارف گرفته تا سلاح هایی با کاربردهای متفاوت، از بحران اوکراین گرفته تا سوریه و از فقر در افریقا تا سیل مهاجران براید.'
پیشنهاد وی برای استقرار ستاد نظامی اتحادیه اروپا در بروکسل - که مقر ناتو نیز در آن قرار دارد - نگرانی های خاصی درمورد تلاش این بلوک برای ایفای یک نقش مستقل تر، بوجود آورده است. 
موگرینی روز پنجشنبه تاکید کرد که قضیه به هیچوجه این طور نیست. 
وی پس از ورود به نشست وزیران دفاع گفت : بگذارید بی درنگ روشن کنم - من باید این شفاف سازی را به طور مکرر انجام دهم- اول از همه ما قصد تشکیل یک ارتش اروپایی را نداریم.'
به گفته موگرینی، درعین حال اتحادیه اروپا عملیات غیرنظامی و نظامی به طورمثال در افریقا یا مدیترانه انجام می دهد و نیاز به بهبود مراکز فرماندهی و کنترل برای اداره این عملیات دارد. 
وی گفت: ولی این کار می تواند بدون تداخل یا موازی کاری با ناتو انجام شود.'
انگلیس که خود یک قدرت مهم نظامی به حساب می آید به طور سنتی با پیشنهاد تشکیل یک ارتش اروپایی یا بازوی نظامی اتحادیه اروپا مخالف بوده ولی پس از رای تکان دهنده برگزیت، فرانسه و آلمان گفتند این بلوک با آمال بلندپروازانه تری داشته باشد. 
'اورسولا فون در لین ' وزیر دفاع آلمان گفت: جا و مزایای زیادی برای فعالیت هردو تشکیلات در چارچوب تشدید تلاش های دفاعی اتحادیه اروپا وجود دارد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز