سرویس بین الملل- رئیس جمهور قبرس به ترکیه هشدار داد که حق مداخله نظامی در این کشور را ندارد.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل مرورنیوز به نقل از آسوشیتدپرس رئیس جمهور قبرس تصریح کرد کشورش حاضر نیست تحت هیچ شرایطی به ارتش ترکیه اجازه مداخله نظامی در امور قبرس را بدهد.

نیکوس آناستاسیادس افزود: قبرس آماده گفت و گو و مصالحه با ترکیه است ولی اجازه مداخله نظامی را نخواهد داد و داشتن چنین انتظاری زیاده خواهی و توجیه ناپذیر تلقی می شود.

وی که در پنجاه و ششمین سالگرد استقلال کشورش از انگلستان سخن می گفت افزود که کشورهای اروپایی نیازمند ضمانت امنیتی کشور دیگری برای حل مسائل داخلی خود نیستند.

آناستاسیادس با تاکید بر حل و فصل بومی درگیرهای 42 ساله قومی در قبرس افزود که این مسئله باید بدون وابستگی به هیچ کشور خارجی حل شود.

قبرس که در سال 1974 و با حمله نظامی ترکیه به دو بخش تقسیم شد تا به امروز شاهد درگیری های مختلف بین بخش ترک نشین این کشور و حکومت مرکزی می باشد. افزون بر این حدود 35 هزار سرباز ارتش ترکیه نیز در بخش ترک نشین قبرس مستقر شده اند.

سران هر دوبخش قبرس می کوشند تا تشکیل یک جدایی فدرال به جدایی دو بخش پایان دهند. این در حالیست که بخش ترک نشین قبرس خواهان گنجاندن حق مداخله نظامی ترکیه برای اعمال مفاد صلحنامه هستند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز