رئیس جمهوری روسیه در اظهاراتی اتهام دخالت این کشور در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از طریق هک کردن سیستمهای کامپیوتری به نفع دونالد ترامپ را رد کرد.

به گزارش مرورنیوز، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در سخنرانی خطاب به کارشناسان بین المللی سیاست خارجی در شهر سوچی این ادعاها را "هیستریک" خواند.

پیشتر نیز سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اتهام‌های مطرح شده از سوی مقام‌های آمریکایی درباره دخالت این کشور در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را "مضحک " توصیف کرده بود.

دولت آمریکا رسما روسیه را متهم کرده است که برای "نفوذ" در انتخابات ریاست‌جمهوری، به افراد و نهادهای سیاسی در آمریکا حمله سایبری کرده است.

پوتین با تعجب پرسید: آیا کسی جدا فکر می کند که روسیه می تواند به نحوی بر انتخاب مردم آمریکا تاثیر بگذارد؟ مگر آمریکا یک جمهوری آفریقایی کوچک است؟ آمریکا یک ابرقدرت است. رئیس جمهور روسیه ادعای حمایت کشورش از دونالد ترامپ، کاندیدای ریاست جمهوری حزب جمهوری‌خواه آمریکا علیه هیلاری کلینتون رقیب دموکراتش را "مهمل محض" خواند. وی اظهار کرد: این ادعا تبدیل به ابزاری برای نزاع سیاسی و راهی برای دستکاری کردن آرا عمومی شده  است.

پوتین با این حال گفت،‌ ترامپ تلاش دارد به سراغ مردمی برود که از نخبگان خسته شده اند و زمان نشان خواهد داد که این چقدر برای او موثر خواهد بود. وی افزود: ما نمی دانیم ترامپ  یا کلینتون چطور رفتار خواهند کرد و چه کارهایی را انجام خواهند داد. ما کما  بیش نسبت به این انتخابات بی تفاوت هستیم.

رئیس جمهورر روسیه گفت، مشخص نیست رئیس جمهور بعدی آمریکا چه موضعی در قبال روسیه خواهد داشت اما مسکو از اظهارات مطرح شده در تبلیغات انتخاباتی در آمریکا درباره عادی سازی روابط با روسیه استقبال می کند.

پوتین افزایش محبوبیت احزاب ملی گرا در اروپا را نتیجه افزایش شکاف میان نخبگان و شهروندان عادی در این قاره دانست و ادعای تاثیر  تبلیغات روسیه  بر این اتفاق را رد کرد.

او همچنین این مساله را که روسیه تمایلات نظامی تهاجمی علیه اروپا دارد را رد کرده و این ادعا را "کاملا خنده دار" خواند.

پوتین از محاصره ای که ارتش سوریه علیه مناطق تحت کنترل شورشیان در شرق حلب اعمال کرده حمایت کرد و این کار را برای شکست دادن عناصر مسلح در این منطقه لازم خواند.

وی خاطر نشان کرد: باید بین حفظ لانه تروریستها در این منطقه یا در هم شکستن این لانه در ضمن به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان یکی را انتخاب کنیم. پوتین هر گونه تقاضا برای متوقف  کردن حملات علیه حلب را رد کرده و گفت، در این  صورت عملیات تحت حمایت آمریکا برای آزادسازی شهر موصل و یا دورنمای حمله برای آزادسازی شهر رقه در سوریه نیز باید متوقف شده و انجام نشوند.

پوتین در مورد سوریه گفت که تلاش‌های او برای رسیدن به توافق با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به منظور پایان دادن به بحران سوریه و جنگ و خونریزی در این منطقه نتیجه‌ای نداشته است.

رئیس جمهوری روسیه " نیروهایی نامعلوم در واشنگتن" را مقصر نافرجام ماندن تلاش برای حل بحران سوریه دانست.

او افزود که در برخی نقاط خاورمیانه به یک "طرح مارشال" جدید نیاز است. طرح مارشال اشاره‌ای است به ابتکار عمل آمریکا برای بازسازی اروپای غربی بعد از جنگ جهانی دوم.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز