آنجلا مرکل صدراعظم آلمان گوگل و فیس بوک را برای افشای الگوریتم های مورد استفاده شان تحت فشار گذارده، امری که با تلاش های وی در زمینه حفاظت از حریم شخصی کاربران مرتبط است.

به گزارش مرور نیوز به نقل از آندروید هدلاینز، وی در جریان سخنرانی خود در کنفرانس Medientage در هفته گذشته در مونیخ تصریح کرده که گوگل و فیس بوک از چنان تاثیرگذاری برخوردارند که گفتمان عمومی را تهدید می کنند.

وی در توضیح این اظهارات خود گفته که الگوریتم های مورد استفاده این شرکت ها و دیگر شرکت های مشابه فناوری به سانسور خودکار منجر شده و حباب های شخصی را برای افرادی که از خدمات این شرکت ها استفاده می کنند به وجود آورده و آنها را از کسب اطلاع از نظرات دیگر کاربران و بهره گیری از خدمات رقیب محروم می کند.

مرکل با اشاره به الگوریتم های جستجو و تبلیغات گوگل و فیس بوک که پیشنهادات خودکاری را به کاربران ارائه می دهند و محتوای خاصی را بر مبنای علائق کاربران به آنها تحمیل می کنند، این امر را در راستای سانسور دانست.

اگرچه تلاش شرکت های فناوری برای نمایش محتوا و آگهی های هدفمند بر مبنای علائق کاربران در صنعت فناوری اطلاعات رخداد تازه ای نیست، اما تشدید این وضعیت از نظر مرکل موجب شده تا افراد از عقاید و دیدگاه های مختلف و متضاد با نظرات خود مطلع نشوند و تنها در معرض مطالبی قرار بگیرند که همسو با دیدگاه هایشان است.

گوگل و فیس بوک هنوز در مورد این اظهارات واکنشی از خود نشان نداده اند. پیش از این برخی مقامات دیگر اروپایی نیز نسبت به رفتارهای خاص گوگل و فیس بوک اظهار نگرانی کرده بودند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز