چند هفته پیش از انتخابات ریاست جمهوری اتریش ، رئیس حزب راست افراطی «آزادی» اتریش با انتشار بخشی از یک شعر مورد استفاده حزب نازی و همچنین انتشار تصویری از یک پناهجوی سوری و انتشار نظراتی در نکوهش پناهجویان، خبرساز شد.

به گزارش مرور نیوز، هاینتس کریستین اشتراخه رییس حزب آزادی روز چهارشنبه همزمان با روز ملی اتریش بخشی از شعری سروده «اوتوکار کرنشتوک» (Ottokar Kernstock) را در صفحه فیسبوک خود منتشر کرد؛ این شعر در فاصله سالهای 1929 تا 1938 سرود ملی اتریش بود. کرنشتوک این شعر را در سال 1923 برای یک گروه سوسیالیست ملی اتریش سرود. او در سال 1928 درگذشت. 
الکساندر فان در بیلن نامزد مستقل مورد حمایت حزب سبز اتریش در انتخابات ریاست جمهوری این کشور از نوربرت هوفر رقیب خود از حزب آزادی خواسته است که از این اقدام اعلام برائت کند. 
فان در بیلن به روزنامه کوریر گفت: می توان گفت که کرنشتوک یکی از کسانی بود که راه را برای به قدرت رسیدن سوسیالیسم ملی هموار کرد؛ چه چیزی مانع می شود که هوفر به این کار اعتراض کند؟
یک سخنگوی پلیس وین گفت که وظیفه دفتر دادستانی است که مشخص کند آیا در این اقدام جرمی روی داده است یا نه. انتشار و ترویج ایده های سوسیالست های ملی در اتریش غیرقانونی است. 
سوسیالیسم ملی اتریش یک جنبش طرفدار آلمان بود که در ابتدای قرن 20 شکل گرفت که در دوران حکومت انگلبرت دالفوس (1932- 1934) سرکوب شد و سازمان سیاسی آن با عنوان حزب کارگران سوسیالیست ملی آلمان ، در اوایل سال 1933 غیرقانونی اعلام شد اما پس از انضمام اتریش به آلمان نازی در سال 1938 احیا و به بخشی از حزب نازی آلمان تبدیل شد. 
روزنامه استاندارد اتریش نیز در صفحه اول خود درباره مطلب اشتراخه و با اشاره ضمنی به اشغال اتریش توسط آلمان نازی در سال 1938 نوشت: هر کسی که بخواهد این مسیر را طی کند باید بداند که این مسیر زوال و تباهی است که یک بار در گذشته آن را تجربه کردیم. 
رئیس حزب آزادی اتریش همچنین در فیسبوک خود تصویری از یک پناهجوی سوری که قصد خودکشی داشته است منتشر کرد که موجی از اظهارنظرهای ضدپناهجویان را بر انگیخت و یک وکیل اتریشی نیز خواستار فیلتر شدن صفحه فیسبوک اشتراخه شده است. 
 این موضوع تنها چند هفته پیش از آن خبر ساز شد که قرار است نوربرت هوفر نامزد حزب آزادی در انتخابات ریاست جمهوری با الکساندر فان در بیلن نامزد مستقل مورد حمایت حزب سبز رقابت کند و نظرسنجی ها از نزدیک بودن دو نامزد انتخاباتی حکایت دارد اما حزب آزادی در ماههای گذشته در نظرسنجی برای انتخابات پارلمانی سال 2018 از احزاب دیگر پیش افتاده است. 
انتخابات ریاست جمهوری اتریش روز پنجم اردیبهشت امسال برگزار شد و برای اولین بار در تاریخ این کشور پس از جنگ جهانی دوم ، نامزد هیچیک از دو حزب اصلی اتریش یعنی حزب محافظه کار «مردم اتریش» (OVP) و حزب سوسیال دموکرات اتریش (SPO) به دور دوم انتخابات راه نیافتند. دور دوم انتخابات روز دوم خرداد با رقابت «نوربرت هوفر» نامزد حزب راست افراطی «آزادی» (FPO) و «الکساندر فان در بیلن» نامزد مستقل مورد حمایت حزب سبز اتریش برگزار شد و وان در بیلن با اختلاف تنها حدود 31 هزار رای در برابر هوفر پیروز شد. در پی شکایت حزب آزادی اتریش ، دادگاه قانون اساسی این کشور روز 11 تیرماه امسال نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور را به علت برخی بی نظمی ها و تخلفات در شمارش آراء باطل اعلام کرد. انتخابات مجدد ریاست جمهوری طبق تصمیم جدید وزارت کشور قرار است روز چهارم دسامبر (14 آذر) برگزار شود. 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز