سرویس بین الملل- عناصر گروه تروریستی داعش که از سوی برخی دولت های وابسته منطقه از جمله عربستان و ترکیه حمایت می شوند از سیاست زمین سوخته صدام استفاده کرده چاه های نفت را به آتش می کشند.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل مرور نیوز به نقل از العالم، در پی اقدام گروه تروریستی داعش در آتش زدن چاه های نفت و کارخانه های تولید مواد پتروشیمی، تصاویر ماهواره‌ای از تشکیل ابرهای سمی و کشنده بر فراز شهر موصل و مناطق اطراف آن حکایت دارد.

تصاویر ماهواره ای نشان می‌دهد که ابرهای سفید و سیاه ناشی از آتش زدن چاه های نفت و کارخانه های پتروشیمی در منطقه القیاره در جنوب موصل تشکیل شده است.

این ابرهای سمی باعث مرگ و میر شماری از شهروندان عراقی و آسیب دیدن حدود یکهزار نفر دیگر شده است.

روزنامه تایمز در گزارش خود به نقل از مسئولان عراقی نوشت: آتش سوزی در کارخانه تولید گوگرد المشراق در جنوب موصل مهار شده است. عناصر داعش 9 روز پیش و قبل از عقب نشینی از این منطقه، این کارخانه را به آتش کشیدند.

این گزارش حاکی است: می توان ابری سفید را در تصاویر ماهواره ای مشاهده کرد که به سمت شمال و غرب حرکت می کند و ابر سیاهی نیز ناشی از سوختن چاه های نفت القیاره تشکیل شده است.

بر پایه این گزارش، تشکیل این ابر سفید بر اثر واکنش دی اکسید گوگرد ناشی از شعله های آتش کارخانه با بخار آب موجود در هوا است، و این واکنش باعث تولید قطرات اسید سولفوریک می شود.

یک افسر ارتش عراق در جنوب موصل گفت: در این مناطق نفس کشیدن بسیار دشوار شده است، و تنها وسیله در دسترس مردم  برای مقابله با این مسأله، تکه پارچه‌هایی است که با آنها دهان و بینی خود می‌پوشانند.

وی افزود: حتی خود عناصر داعش نیز گرفتار شده‌اند زیرا باد ابرها را به سمت روستاهایی برده است که همچنان در کنترل آنها است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز