استقرار ناوشکن آمریکا در شرق مدیترانه، احتمال حمله نظامی آمریکا به سوریه را افزایش داده است.

به گزارش خبر گزاری مرورنیوز، در دو روز گذشته درگیری آمریکا و روسیه بر سر استفاده دولت دمشق از سلاح شیمیایی در غوطه شرقی افزایش یافته است. به طوری که روز گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت به سرعت به این وقایع پاسخ خواهد داد و امروز شاهد استقرار یک ناوشکن آمریکایی در شرق دریای مدیترانه هستیم. این موضوع نگرانی ها در خصوص احتمال درگیری نظامی مستقیم و حمله موشکی آمریکا به سوریه را افزایش می دهد. 

در همین راستا شبکه سی ان ان ترک، در خبری اعلام کرد ناوشکن دونالد کوک از بندر لارناکا در قبرس راهی شده و در نزدیکی آب‌های سرزمینی سوریه لنگر انداخته است. این شبکه گفت ناوشکن دونالد کوک 60 موشک «تام‌هاوک» با خود حمل می‌کند و هر لحظه احتمال دارد با این موشک‌ها خاک سوریه را هدف قرار دهد.

با این وجود سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای نزدیک شدن ناوشکن دونالد کوک به سواحل سوریه را تکدیب کرده است. وی اما از ارائه جزئیات درباره اینکه این ناوشکن از بندر قبرس راهی چه مقصدی شده، امتناع کرد.

پرواز جنگنده‌های روس بر فراز ناوشکن دونالد کوک 

روزنامه حریت چاپ ترکیه نیز در خصوص وقایع سوریه می نویسد، همزمان با نزدیک شدن ناوشکن آمریکایی به بندر طرطوس در شرق روسیه، جنگنده های روس نیز چهار بار بر فراز این ناوشکن به پرواز درآمده اند. 

به نوشته این روزنامه، یک ناوشکن متعلق به نیروی دریایی آمریکا در فاصله ۱۰۰ کیلومتری بندر طوطوس در سوریه، جایی که یک پایگاه دریایی روسی قرار دارد، رصد شد.

در این راستا روزنامه وال استریت ژورنال نیز نوشت، ناوشکن دوم آمریکایی نیز احتمالا ظرف روزهای آینده وارد دریای مدیترانه خواهد شد و به ناوشکن یو اس اس دونالد کوک که در حال حاضر در دریای مدیترانه مستقر است، اضافه خواهد شد.

این روزنامه به نقل از مقامات آمریکایی در زمینه نظامی نوشت، در شرق دریای مدیترانه ناوشکن یو اس اس دونالد کوک مستقر است و می‌تواند در هر حمله‌ای علیه سوریه مشارکت داشته باشد. انتظار می‌رود ناوشکن یواس اس پرتر "USS Porter" نیز به زودی به این منطقه وارد شود.

در همین راستا و با توجه به افزایش تنش ها در دریای مدیترانه شبکه المیادین در توئیتی به نقل از رسانه‌های صهیونیستی از احتمال وقوع حمله نظامی آمریکا به سوریه خبر داده است. شبکه العربیه نیز اعلام کرد که گزارش‌هایی از وضعیت هشدار در مواضع ارتش و متحدان سوریه منتشر شده است.

همچنین یک منبع آگاه به رایزنی‌ها در شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرد، ۷۰ درصد معاونان و مشاوران ترامپ از او می‌خواهند که دست به حمله نظامی علیه سوریه بزند چراکه به اعتقاد دستیاران ترامپ استفاده از سلاح‌ شیمیایی خط قرمز است و آمریکا باید تدابیر مجازات کننده را در نظر بگیرد.

لازم به ذکر است که این اخبار تنها یک روز پس از آن منتشر می شود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرد به حمله شیمیایی در دومای سوریه واکنش سریعی خواهد داشت و تمامی گزینه‌ها از جمله گزینه نظامی روی میز است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز