صلاح عبدالسلام، آخرین متهم زنده حمله تروریستی ۲۰۱۵ پاریس در دادگاهی جداگانه در بروکسل در پرونده تلاش برای کشتار محکوم شناخته شد و ۲۰ سال حبس گرفت.

به گزارش مرور نیوز به نقل از پایگاه خبری دویچه وله، صلاح عبدالسلام آخرین متهم پرونده حمله تروریستی 2015 در پاریس به 20 سال حبس محکوم شد.

بامداد یکی از روزهای ماه نوامبر ۲۰۱۵ یکی از بدترین حملات تروریستی سال‌های اخیر در پاریس به وقوع پیوست و مجموعا ۱۳۰ تن کشته شدند.

در پی این حمله، پلیس مرزی خودروی حامل سه مرد را در مرز بلژیک بازرسی کرد اما مدارک مؤثقی از آنان به دست نیاورد و سپس به آنان اجازه ادامه سفر به بلژیک داده شد. به این ترتیب عبدالسلام تنها مهاجم زنده مانده در این حمله تروریستی، موفق شد که به راه خود ادامه داده و فرار کند.

سفیان عیاری به ۲۰ سال حبس محکوم شد

در دادگاه بروکسل علاوه بر صلاح عبدالسلام اصالتا مراکشی، یکی دیگر از همدستان او به نام "سفیان عیاری" ۲۴ ساله با تابعیت تونسی با اتهامات مشابه به ۲۰ سال حبس محکوم شد.

دادگاه اعلام کرد "تردیدی وجود ندارد که افراطگرایی آنان امری نهادینه شده است."

دادگاه عبدالسلام در بروکسل در پرونده تیراندازی متقابل با پلیس حین یک حمله تروریستی در تاریخ ۱۵ مارس ۲۰۱۶ در پایتخت بلژیک مرتبط بود که منجر شد او سه روز بعد در منطقه مولنبیک بروکسل که قطب تروریسم افراطی است، بازداشت شود.

 چند روز پیش از آن عاملان انتحاری در دو حمله جداگانه در بروکسل در ۲۲ مارس همان سال منجر به کشته شدن ۳۲ تن و زخمی شدن صدها تن دیگر شدند. این تبعه فرانسوی ۲۸ ساله که متولد بلژیک است، گمان می‌رود با عوامل بروکسل در ارتباط بوده باشد اما نامش به عنوان مظنون در آن پرونده آورده نشده است.

عبدالسلام به فرانسه مسترد شد

با این حال او بابت مشارکت ادعایی در حملات پاریس که جان ۱۳۰ تن را در شش حادثه جداگانه طی حوادث ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵ گرفت، در فرانسه دادگاهی خواهد شد. عبدالسلام به فرانسه مسترد شده است.

عبدالسلام و عیاری هیچکدام در محکمه امروز دوشنبه بروکسل حضور نداشتند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز