وزیر خارجه آلمان، مخالفت خود با بازگشت احتمالی روسیه به جمع هفت کشور پیشتاز صنعتی را به روشنی بیان کرد و گفت: اینکه روسیه دیگر عضو این گروه نیست، به این برمی‌گردد که شبه جزیره کریمه در شرق اوکراین در تقابل با حقوق ملل به خاک روسیه اضافه شده است.

به گزارش مرور نیوز، به نقل از دویچه وله، «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان مخالفت کشورش با بازگشت روسیه به گروه G7 (هفت کشور صنعتی جهان) اعلام کرد.

هایکو ماس در نشست وزیران خارجه هفت کشور صنعتی (گروه ۷) در تورونتو کانادا گفت: تنها روسیه می‌تواند این شرایط را تغییر دهد. بر همین اساس، موضوع بازگشت روسیه به گروه هفت اصلا مطرح نیست.

گروه هفت (G7) قبلا گروه هشت بود و روسیه هم در آن عضویت داشت. از سال 2014 که مسکو اعلام کرد شبه جزیره کریمه ضمیمه خاک روسیه می‌شود، این کشور از گروه 8 کنار گذاشته شد. آلمان، فرانسه، ایتالیا، انگلیس، ژاپن، آمریکا و کانادا اعضای کنونی آن هستند.

موضوع چهل و چهارمین نشست سران کشورهای صنعتی (گروه ۷) که هشتم و نهم ژوئن (۱۸ و 19 خرداد) در شارلوا در ایالت کِبِک کانادا برگزار می‌شود، بحران سوریه و اوکراین است؛ دو بحرانی که در هر دو آنها روسیه نقش تعیین‌کننده دارد.

برلین و پاریس در حال حاضر تلاش می‌کنند گفتگوها با روسیه از سر گرفته شود؛ به ویژه برای حل بحران سوریه. وزیر خارجه آلمان انتظار دارد که روسیه در این مورد هم گام‌هایی به سوی غرب بردارد.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز