وزیر امور خارجه روسیه گفت: از تلاش‌ها برای حل مسالمت آمیز بحران سوریه همزمان با مبارزه با تروریسم در این کشور حمایت می‌کنیم. باید مشکلات مربوط به مناطق کاهش تنش در سوریه برطرف شود.

به گزارش مرور نیوز به نقل از  شبکه تلویزیونی روسیا‌الیوم، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در نشست مشترک خبری با ایمن الصفدی همتای اردنی‌اش در سوچی گفت: خروج رئیس جمهور آمریکا از توافقنامه هسته‌ای ایران، تاثیر منفی بر تلاش‌ها برای منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای خواهد گذاشت. اگر واشنگتن از توافقنامه هسته‌ای خارج شود، همه جهان فرصت منع اشاعه تسلیحات کشتار جمعی را از دست خواهد داد.

او درباره ادعاهای نتانیاهو نیز گفت: اگر واقعا اسرائیل چنین اطلاعاتی درباره برنامه هسته‌ای ایران دارد، باید آن‌ها را برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارسال کند. هر سند مربوط به پرونده هسته‌ای ایران باید در اختیار آژانس قرار گیرد.  

وزیر امور خارجه روسیه در ادامه نشست مشترک خبری با همتای اردنی اش گفت: توافق ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه شامل گروه‌های تروریستی نمی‌شود. دولت سوریه عملیات تسلط بر منطقه غوطه شرقی را کامل کرد. از تلاش‌ها برای حل مسالمت آمیز بحران سوریه همزمان با مبارزه با تروریسم در این کشور حمایت می‌کنیم. باید مشکلات مربوط به مناطق کاهش تنش در سوریه برطرف شود.

لاوروف افزود: کانون‌های تروریستی در منطقه غوطه شرقی از بین رفت. تروریست‌ها در منطقه کاهش تنش در جنوب سوریه با همکاری اردن و آمریکا نابود خواهند شد. آمریکایی‌ها، تروریست‌ها را در التنف و الرکبان آموزش می‌دهند که این مسئله عجیب است. ادعا‌های آمریکا درباره اینکه دولت سوریه در کمک رسانی به آوارگان در منطقه الرکبان کارشکنی می‌کند، درست نیست.  

او ادامه داد: اوضاع خاورمیانه برای روسیه نگران کننده است.  قدس باید پایتخت سه دین باشد.

 وزیر امور خارجه روسیه در ادامه گفت: ساختار شورای امنیت سازمان ملل به بازنگری نیاز دارد، زیرا ترکیب فعلی بیانگر واقعیت‌ها نیست. روسیه از افزایش سهم کشور‌های در حال توسعه در شورای امنیت حمایت می‌کند. هند و برزیل دو نامزد قوی برای عضویت در شورای امنیت در صورت توسعه این شورا هستند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز